Eliška trpí metabolickou vadou: pomozme jí!

Opava / Zbierku organizuje Nadační fond pomoci zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Eliška trpí metabolickou vadou: pomozme jí!

Vybraných 50 653 Kč z 50 653 Kč
Zostáva -17 dní
100 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 06. máj 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Jmenuji se Marcela a jsem maminka samoživitelka dvou krásných dcer Elišky (3) a Melánie, které bude brzy rok.

Eliška se narodila s metabolickou poruchou, fenylketonurií. To znamená, že má celoživotní přísnou bezlaktózovou, bezmléčnou bezvaječnou, bezmasou a bezlepkovou dietu.

Nesmí tedy vůbec naše jídlo, pouze ovoce a zeleninu, a to jen v omezeném množství. Pokud by Eliška jedla nějakou dobu naše jídlo, tak by se jí hromadil v těle fenylalanin a začal by napadat mozek. V takovém případě by hrozila mentální retardace, epileptické záchvaty, Alzheimerova choroba, porucha chování a porucha soustředění. Veškeré potraviny obsahují bílkoviny, kromě vody, oleje, cukrů a soli. Eliška, bohužel, nemůže přijmout ani setinu denní dávky fenylalaninu, jako zdravý člověk. 

Pro nás to znamená, že veškeré potraviny, co dostane, musím zvážit a přepočítat obsah fenylaninu. Když nesní vše, musím zase zvážit zbytek jídla a dávku přepočítat. 

Eliška musí pít speciální mléko (preparát) kde jsou bílkoviny a aminokyseliny, které tělo potřebuje a je odebrán fenylalanin, který nesmí.

Eliščina strava je tedy velmi časově, ale i finančně náročná. Pouze mléko je hrazeno zdravotní pojišťovnou, veškeré další potraviny s nízkým obsahem bílkovin musíme kupovat. Jenom pro Vaši představu o ceně základních potravin: 500g mouky stojí 125 Kč, 500g těstovin 120-180 Kč, náhražka vajíčka 250 Kč, sušené mléko 400g 450 Kč, 1l mléka 333 Kč.

 Eliška má zároveň neurologické potíže, byla jí diagnostikovaná epilepsie a pravidelně musíme dojíždět do Brna ke specialistovi.

 Elišce byl dále doporučen psycholog a fyzioterapie.

Jak sbírka pomůže

Vybrané peníze by hodně pomohly hlavně s nákupem potravin, ale i léků a cestovného k lékařům. Jsem momentáleně na rodičovské dovolené a nemám zatím možnost přivýdělku.

Za jakoukoli pomoc Vám všem děkujeme.


Máte ve svém okolí podobný případ pomoci? Založte sbírku a pomozte tam, kde je třeba.

Patrón zbierky 1

2637

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 2637. Nebo využijte tlačítko DAROVAT pro běžný převod, platbu kartou a Apple/Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko darovat.

Zbierku dosiaľ podporili 135 darcov

102 Kč — Anonymný darca pred mesiacom

„Držíme palečky“
252 Kč — Tomáš pred mesiacom

„Pro Elinku :)“
222 Kč — Tomas Gregor pred mesiacom

500 Kč — Anonymný darca pred mesiacom

5 000 Kč — Anonymný darca pred mesiacom

252 Kč — Anonymný darca pred mesiacom

252 Kč — Anonymný darca pred mesiacom

100 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

511 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

„Hodně štěstí a sil přeji. “
373 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi