Aby mohla Šošanka sama znovu objevovat svět

Praha / Zbierku organizuje Alena Černá zc.liame@avonabru.anela

{}
0 %

Aby mohla Šošanka sama znovu objevovat svět

Vybraných 1 001 623 Kč z 1 000 000 Kč
Zostáva -838 dní
100 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 10. jún 2021

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

English version and instruction for foreigner donators: please, choose a currency EUR, donate by using QR CODE or bank account transactions.

Byla jsem přesvědčená, že se do pár vteřin rozkašle a rozpláče. Namísto toho jsem pořád nemohla nahmatat pulz, neslyšela jsem tlukot jejího srdíčka,“ vzpomíná maminka malé Šošanky na den, kdy se nejmladší z jejích pěti dětí téměř utopilo.

Přestože byla holčička pod vodou skoro deset minut, díky dlouhé resuscitaci (cca 1,5 hodiny), a několika týdnům strávených na JIP, přežila. Od narození energická a věčně veselá Šošanka je však nyní naprosto odkázána na pomoc rodiny.

Šošana (hebrejsky lilie) měla už od narození neuvěřitelnou výdrž a sílu. Byť nejmladší ze všech sourozenců, uměla nejdříve lézt, sednout si, chodit, a dokonce i jako první mluvila. Díky své veselé povaze si malá princezna vysloužila přezdívku „Smíšek“. Kromě legrácek svou energii vkládala také do dobrodružství. „Její chuť objevovat okolní svět jsem cítila už tehdy, když jsem ji kolébala v náručí,“ dodává maminka. Bohužel na jaře 2019 Šošanka při nešťastné nehodě spadla do zahradního jezírka a pod vodou uvízla na několik minut.

Jakmile jsem mého andílka uviděla na hladině obličejem dolů, popadla jsem ho a okamžitě začala resuscitovat. Po příjezdu záchranářů jsem ztratila pojem o čase. Procitla jsem až v nemocnici, kde jsem se ustavičně modlila, aby ji Bůh vrátil zase zpátky mezi nás,“ popisuje osudný den maminka.

To se nakonec díky maximálnímu nasazení více než desetičlenného týmu lékařů a sester podařilo. Bohužel, důsledkem poškození mozku hypoxií (=nedostatkem kyslíku), zůstaly Šošance vážné následky. Ze začátku například bylo nutné neustále odsávat hlen z krku. Bylo totiž důležité, aby se nedostala žádná přebytečná tekutina do dýchacích cest.

Dnes už „Šušu“ polyká sama a odsávačku nepotřebuje. „Dokonce se už zase dokáže usmát,“ doplňuje maminka. Holčička je však stále odkázána na žaludeční sondu, skrze kterou konzumuje tekutou stravu.

Dalším následkem nehody jsou také četné a nechtěné stahy svalů. Jakýkoli pohyb končetin proto Šošanku ještě donedávna bolel.

Díky hodinám Bobathova i Vojtova cvičení, orofaciální stimulace, hipoterapie a dalších typů léčby téměř ustoupily i nechtěné svalové stahy, kvůli kterým bylo i pokrčení kolínka extrémně bolestivé. Dnes už také umí otočit hlavičkou, udrží volně i prstíky v pootevřené dlani…

Aby se její stav mohl i nadále zlepšovat, potřebuje Šušu pravidelně absolvovat intenzivní komplexní terapie, které jsou jediným klíčem k znovuobnovení pohybových funkcí. Protože je pojišťovny proplácí pouze z malé části nebo vůbec, pro sedmičlennou rodinu jde takřka o existenční otázku. 

Peníze ze sbírky pokryjí intenzivní terapie na Neurorehabilitační klinice Axon v Praze, které by jinak Šušu absolvovat nikdy nemohla. Příspěvky půjdou dále na cvičení Vojtovou metodou, Feldenkraisovou metodou a na hipoterapie.

Patrón zbierky 4

Axon

Partnerem sbírky je Neurorehabilitační klinika Axon.

David Vávra

Patronem sbírky je David Vávra, zdravotnický záchranář a inspektor ZZS HMP.

Petr Zvolský

Patronem sbírky je Petr Zvolský, zdravotnický záchranář ZZS HMP.

Dalibor Fabian

Patronem sbírky je Dalibor Fabian, zdravotnický záchranář ZZS HMP.

Zbierku dosiaľ podporili 802 darcov

250 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

373 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

1 000 Kč — David Hůrka pred 2 rokmi

„רפואה שלמה בקרוב אצלה“
3 859 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

„רפואה שלמה בקרוב אצלה“
7 533 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

2 112 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

610 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

1 221 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

500 Kč — M. ZZSHMP pred 2 rokmi

2 000 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi