Voda pro masajské děti a komunitu v období sucha!

Tanzánie / Organizer: Barbora Formanová zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Voda pro masajské děti a komunitu v období sucha!

Amount raised 94 133 Kč of 220 000 Kč goal
Left 68 days
43 % z původního cíle
The campaign has ended 30. July 2024

Help by sharing

Představte si, že žijete v africké buši, kde je voda v období sucha vzácnějším pokladem než zlato. Právě s tím bojují masajské děti, rodiny, pastevci, ale i dobytek. Ti všichni nemají v období sucha přístup k pitné vodě. 

Další problém je, že i když prší, tak v nádrži na dešťovou vodu je do týdne hmyz, množí se tam komáři a přirozeně i bakterie.

Já to dělám tak, že si nechám vodu napršet do kyblíku a zavřu ho. A pak vodu obměňuji, to je naše pitná voda. Ale každý není tak uvědomělý a lidé tu běžně pijí ze stojatých vod. Navíc většina obyvatel tu nemá ani plech na střeše, aby tu vodu nachytali, takže vodu nabírají i v jezírkách a pijí to. V období sucha pijí všichni zakalenou vodu odněkud.

Nebo nabírají vodu z tůňky, ze které pijí i kozy. Pro Evropana to je sci-fi, víme, jak je to nehygienické a jaká rizika to nese. Masajové ale často ani nemají na výběr. Studna bude zdrojem pitné vody pro všechny po celý rok. 

Rodiny se musejí vydávat na dlouhé a nebezpečné cesty za vodou, přičemž slabá mláďata dobytku mohou umřít žízní.

Já se jmenuji Jana a jsem Češka žijící v Tanzanii s mým manželem Masajem a našimi dětmi.

Chceme zde vyvrtat studnu, která bude sloužit nejen naší rodině, ale i všem v okolí. Bude to trvalý zdroj pitné vody pro masajské děti, dobytek i zvířata v divočině.

Ale sami to finančně nezvládneme. Potřebujeme tak vaši pomoc na financování projektu za 220 000 Kč. 

Pomozte nám prosím vyvrtat studnu, postavit pumpu, rozvést vodu a vybudovat veřejné stáčecí místo.

Každý dar se počítá a pomůže zachránit životy!

Vašimi dary zajistíte přístup k pitné vodě pro masajské děti a rodiny v období sucha. Umožníte chov dobytka a pěstování plodin, čímž se zlepší životní úroveň Masajů. Také nám pomůžete zachránit životy mláďat dobytka i zvířat v divočině.

Jak sbírka pomůže?

Masajská komunita má v každé masajské vesničce nějakého stařešinu, coby náčelníka, hlavu rodiny. Těch masajských vesniček je u nás několik. Pak jsou z každé strany od nás svahilské vesnice, jedna půl km od nás a druhá 2 km od nás (vensice Mswaki). A my jsme hned u cesty, takže kolem nás projde denně opravdu hodně dětí do školy. V pondělí chodí kolem lidé na trh do vedlejší vesnice a ve středu chodí kolem zase ženy s miminkama na kliniku. Kromě toho masajské děti celé dny pasou v okolí dobytek a všichni chtějí napít. Takže voda bude mít opravdu veliký dosah. Takto z dovážené vody nemůžeme ani všechny uspokojit. 

Citace masajského stařešiny: "Když je období dešťů, nemáme problém s vodou. Období sucha je ale delší a všechny blízké zdroje vody se brzy vyčerpají a my tak hledáme další zdroje dál od obydlí. Stádo chodí daleko k napajedlu a mláďata neujdou velkou dálku, a když přijdeme o mláďata, přijdeme i o mléko. Konce období sucha bývají náročné, budeme velmi šťastní, když se najde trvalý zdroj s dostatkem vody". 


Děkujeme.

Patrons 1

3026

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 3026. Pro zanechání vzkazu využijte tlačítko DAROVAT, také pro běžný převod, platbu kartou a Apple/ Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko DAROVAT. Více se dočtete v našich Darovacích podmínkách.

111 donations

373 Kč — Anonymous donor about 5 hours ago

1 000 Kč — Anonymous donor about 10 hours ago

“Držím palce, ať to vyjde.”
1 221 Kč — Marek Šubr about 14 hours ago

1 000 Kč — Anonymous donor about 15 hours ago

373 Kč — Anonymous donor 1 day ago

500 Kč — Anonymous donor 1 day ago

200 Kč — Anonymous donor 1 day ago

373 Kč — Anonymous donor 2 days ago

“Ať se zadaří a voda je pro všechny💙”
252 Kč — Hanka 3 days ago

777 Kč — Anonymous donor 4 days ago