Pomozme PACIENTOVI č.1 znovu pracovat a postarat se o rodinu

Praha / Organizer: Richard Samko zc.manzes@maskiR

{}
0 %

Pomozme PACIENTOVI č.1 znovu pracovat a postarat se o rodinu

Amount raised 82 361 Kč of 100 000 Kč goal
Left -1203 days
82 % z původního cíle
The campaign has ended 09. February 2021

Help by sharing

Jmenuji se Richard Samko, jsem novinář. Už více než 20 let pracuji v České televizi v redakci zpravodajství. Díky této práci jsem se dostal na nejrůznější místa a setkal s velmi zajímavými lidmi. Jedním z nich, který ovlivnil mou práci a pohled na život, je Robert Markovič – pacient č.1.

Toto oslovení přesně vyjadřuje jeho osudový životní zlom. Pracoval u alternativní taxislužby a při práci se nakazil zákeřným virem COVID19. Podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze Martina Balíka byl Robert Markovič zasažen největší dávkou viru, kterou u pacientů dosud naměřili.

Je zřejmé, že se nakazil několikanásobně od více zákazníků, které vezl během pár týdnů, aniž by o tom věděl. Robert byl měsíc v umělém spánku a na plicní ventilaci kvůli zápalu plic. Lékaři mu příliš velkou naději na přežití nedávali. Jeho imunitní systém se rychle hroutil a začali mu kolabovat důležité vnitřní orgány, jako je srdce, ledviny a játra. Proto bylo nutné Roberta napojit na umělý oběh na oddělení ARO-JIP, speciálního oddělení Karim-Ecmo, jehož je docent Balík vedoucím lékařem.

I tak se stav nelepšil. Přesto se ale vnitřní duch Roberta Markoviče nedal zlomit. Jako první v České republice dostal lék remdesivir. Tento a další léky mu pomohly zákeřný vir porazit. Robert tvrdí, že velkou měrou se na jeho záchraně podíleli hlavně lékaři a veškerý personál VFN. Dodnes je jim velmi vděčný a personálu složil i děkovnou báseň.

Koronavirus se podařilo porazit, jenže zdravotní trápení propuštěním z nemocnice neskončilo. Stále je pod dohledem lékařů. Až 3x týdně musí na lékařská vyšetření – zejména na rentgeny plic, na vyšetření srdce a cév, odběry krve a na neurologii. Velké potíže mu způsobuje léčba dekubitu na prvé straně hýždě. Kvůli nákaze má i z části ochrnutou levou dlaň i prsty.

Velké komplikace má především s dopravou k lékařům. Jako řidič kvůli svému onemocnění a následné domácí léčbě, ztratil nejen práci, ale musel odevzdat i auto, které měl pronajaté a nemohl si dovolit ho dál splácet. Když se potřebuje dnes dostat k lékaři musí si zajistit odvoz.

Tímto ale problémy ani z daleka nekončí. Kromě zdravotních následků, potíží a chybějícímu vozidlu, je tu i dennodenní boj o přežití. Ode dne, kdy Roberta odvezli do nemocnice, je rodina ve finanční tísni. A aby toho nebylo málo, majitel bytu jim oznámil, že v průběhu ledna 2021 jim už neprodlouží nájemní smlouvu. Majitel chce totiž byt chce kvůli rodinné finanční situaci prodat. Po seznámení s osudem a vážnými existenčními problémy Roberta Markoviče, jsem se mu rozhodl touto formou pomoci a dát tak naději celé Robertově rodině, aby mohli znovu dobře žít.

Snem Roberta Markoviče je pořídit si bezpečnější vůz, ne pro vlastní potěšení, ale skutečně k potřebě dostávat se na lékařská vyšetření, rehabilitace a hlavně k návratu do práce.

Poděkování vám všem!

16. 02. 2021

Vážená znesnaze21.cz,  

váš slogan: „Otevřeli jsme bezpečné místo pro setkávání těch, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří ji nabízí“, je věcný, užitečný a pravdivý. Jsme velmi rád, že jsem pro založení sbírky zvolil právě server znesnaze21.cz. Skutečně jde o jednoduchý a hlavně transparentní způsob pomoci těm, kteří to potřebuji. Já jsem se rozhod založit sbírku pro Roberta Markoviče. Pacientovi č. 1, který měl velmi těžký průběh onemocnění covod-19 a stále se potýká se zdravotními i existenčními problémy.

Tímto chci ze srdce poděkovat všem znesnaze21.cz, za vždy skvělou komunikaci, pomoc a přispění. Ze srdce děkuji všem známým, kteří na konto přispěli. Moc si vašeho přispění vážím a jsem velmi vděčný. Vynechat nechci ani ty anonymní dárce, moc, moc děkuji i vám. Tady přikládám i poděkování Roberta Markoviče.   

„Děkuju ti Richarde a rovněž děkuji i všem tvým kamarádům, přátelům i známým, kteří přispěli jakýmkoliv finančním obnosem do sbírky a tím dopomohli k mému snu. Opravdu děkuji všem a nesmírně si toho vážím a cením. Děkuje vám všem i tobě Richarde rovněž moje žena Michaela i moje děti děkují. Moje poděkování patří též nadaci znesnaze21.cz, díky které se dala sbírka zorganizovat a celé se to mohlo tak dát do pohybu. Nadaci znesnaze21.cz jsem velice vděčný a budu do konce života, děkuji mnohokrát.“

Vybrali jsme částku, která nám umožní kupit vůz a zároveň z části vyřešit i nové bydlení pro Roberta a jeho rodinu. O všem vás ještě budeme informovat a přiložíme i fotografie.

S vřelým pozdravem a vděčností

Richard Samko a Robert Markovič

 

62 donations

“Držte se!”
1 221 Kč — Honzíci 3 years ago

100 Kč — Petra 3 years ago

320 Kč — Anonymous donor 3 years ago

“Hodně štěstí!”
1 000 Kč — Markéta 3 years ago

200 Kč — Anonymous donor 3 years ago

1 000 Kč — Veronika Grochalova 3 years ago

“Přeji Vám hodně štěstí a ať se brzy uzdravíte.”
500 Kč — Michaela 3 years ago

1 000 Kč — Anonymous donor 3 years ago

102 Kč — Anonymous donor 3 years ago

121 Kč — Anonymous donor 3 years ago

Discover more

Miloš je 15 let upoután na vozík. Přídáme mu na nový!
19 %

Miloš je 15 let upoután na vozík. Přídáme mu na nový!

David bojuje s následky úrazu: podpořme ho!
185 %

David bojuje s následky úrazu: podpořme ho!

Valinka po amputacích všech končetin bojuje dál! Podpořme statečnou dívku!
694 %

Valinka po amputacích všech končetin bojuje dál! Podpořme statečnou dívku!