Maja is fighting with malignant cancer

Dobříš / Organizer: Kateřina Kordulová moc.liamg@drokakcak

{}
0 %

Maja is fighting with malignant cancer

Amount raised 12 504 Kč of 70 000 Kč goal
Left -216 days
18 % z původního cíle
The campaign has ended 25. July 2023

Help by sharing

Who is this nice dog girl with beautiful, sincere and devoted eyes?

Mája comes from a shelter, where she was put by her owners who hurt her, she lived locked in a pen and did not know much good from people. She was afraid of men, harness, sudden movements, noise. The moment I picked up the broom, she ran away in a big panic.In the time we have been together, she has learned that a person is not always just mean, she is a very cuddly, loyal and devoted friend.

At the beginning of May 2023, I discovered a lump on Mája's teat. I quickly arranged the necessary examination and booked her for surgery as soon as possible. The tumor, including the entire milk duct, was removed and sent for histology. The histology said Mája has a malignant tumor of the 3rd grade, i.e. the one with the greatest tendency to metastasize. I've been through this once before. The fear, anxiety and pain of losing a canine friend because of cancer.

To make things worst a tumor was found on the kidney, which was operated on on the latest time. It is a low grade of malignancy.

I have paid more than 160,000 CZK for her treatment so far. But unfortunately my financial possibilities have their limits and I would need help with the cost of her treatment and renal feed so that I don't have to go into debt. According to a rigorous oncological examination at the RegiaVet clinic, she has no metastases and thus has a great chance of improving the quality of her life.

Mája needs the medicine Palladia 50mg. Treatment for a month costs up to 20,000 CZK, if I don't count the renal diet, when he gets 5 cans of Hill's, Calibra or Brit every day, one can costs around 80 CZK. It kills me terribly that the life of a great dog, who has already experienced his own in life, is dependent on money.

I spend my whole life helping dogs in need as much as I can afford. I never needed help, I could help myself. But now the time has come when I have to at least try to ask for help.

I would be very grateful for every penny that brings Maya closer to recovery. It's only up to your goodness, I believe that there will be people who will not be indifferent to the fate of an ordinary dog ​​from the shelter, that it could get a chance for a longer and happy doggy life.

In the event that more money is collected than we need, to give it to another dog who could be helped just like us.


Májenka odešla za duhový most

25. 07. 2023

Drazí přátelé,

Májenky stav se minulý týden zhoršil a to natolik, že v pátek 21. 7. jsme museli odjet na kliniku Máje navždy pomoci od bolesti. Byli jsme moc smutní, slzy neudržela ani paní doktorka, která si Máju moc oblíbila a Mája jí. Píšu s odstupem, jelikož je to pro mne obrovská rána, i když jsem to samozřejmě čekala, člověk se nemůže nikdy dostatečně připravit.

Ve 20:10 dotlouklo srdíčko obrovské bojovnice. Jsem vděčná, že jsem mohla být po jejím boku.

Máji tělíčko bylo zpopelněno a během tohoto týdne si ji přivezeme domů.

Sbírku si dovolím nechat běžet i nadále.

Část peněz se sbírky jsem se po jejím ukončení rozhodla darovat dále, a to pejskovi, který také bojuje s rakovinou.

Závěrem bych chtěla moc a moc poděkovat každému, kdo nám pomohl, bez Vás bych pro Máju nemohla udělat to maximum, které jsem udělala. Je krásné vidět, že je mezi námi pořád spousta hodných lidí, kterým není osud jednoho obyčejného pejska lhostejný.

Máme posledních pár společných chvil

12. 07. 2023

Přátelé, Máje je poslední dny hůře. Neoperovatelný nádor na druhé mléčné liště bohužel velmi rychle roste a způsobuje jí bolesti. Mája sice dobře jí, ale hůře vstává, chodí, v noci kňučí bolestí. Dnes máme jet na "kontrolu", kdy jí buď dá paní doktorka silná analgetika na úlevu od bolesti a nám dá možnost se s Májou rozloučit, nebo ji necháme odejít již dnes... Nechci ji trápit, ale je to strašně těžké, miluju jí z celého srdce, ale když vidím, že má bolesti, je to snad ještě horší 😭

V neděli jsme byli plavat na slapech a byla to zas ta stará dobrá Mája, běhala za klacíkem, plavala s námi a bylo vidět, že si to opravdu užívá a bolesti a trápení šly stranou. Držte nám prosím palce, ať celou situaci zvládneme pro Máju co nejlépe... Děkujeme všem za silnou podporu, moc si toho vážíme 💔

placeholder

placeholder

placeholder

28 donations

“Přeji Máje, ať má ještě nějakou chvíli radost ze života. ”
300 Kč — Hana 7 months ago

“Držíme pěsti Máje, mám doma podobnou týranou holčičku a je to moje štěstí 🍀❤”
200 Kč — Anonymous donor 7 months ago

“Zkuste sbírku prodloužit, aby se vybralo více peněz. A taky propagovat.”
3 000 Kč — Milena 7 months ago

252 Kč — Monika 7 months ago

“Májinko bojuj❤️”
1 000 Kč — Markét 7 months ago

1 000 Kč — Anonymous donor 7 months ago

252 Kč — Gabriela 7 months ago

“Ať Máji vše dobře dopadne. Držíme palečky a pacičky ♥️🐕💋🍀.”
100 Kč — Věra 7 months ago

300 Kč — Alice 7 months ago

“Ať je brzy v pořádku ❤️”
500 Kč — Janča 7 months ago