Solární energie pro ukrajinské vesnice bez proudu

celá ČR / Zbierku organizuje Jan Mazánek zc.manzes@kenazamnaj

{}
0 %

Solární energie pro ukrajinské vesnice bez proudu

Vybraných 133 532 Kč z 125 000 Kč
Zostáva -113 dní
107 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 05. február 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Když se v zimě 2022 vracela zpět domů na Ukrajinu naše kamarádka Daria, která pracovala jako učitelka v Česku, zeptali jsme se jí, co by potřebovala vzít s sebou na Ukrajinu. Odpověď byla rychlá – výkonné powerbanky.

Nemuseli jsme se ptát, na co je bude potřebovat, situace na Ukrajině, jejíž energetickou infrastrukturu se Rusko snažilo co nejvíce vyřadit z provozu, byla známa. 

Život bez elektřiny, který u nás v EU vyvolává spíše romantické představy o pobytu v odlehlé přírodě a odpočinutí si od civilizace, však tento romantický nádech rychle ztrácí, když je nedobrovolný.

Nefunguje Vám mobilní telefon, nemůžete si tedy zavolat lékařskou pohotovost pro děti, jste odříznuti od informací o okolním světě i od svých příbuzných a přátel, se kterými sdílíte své problémy, kterých na Ukrajině není málo.

Čtete při svíčkách nebo petrolejové lampě. Každý ví, co vše se změní, když nejde jeden večer elektřina, ale ne každý si zkusil reálně prakticky představit, co všechno se změní, když elektřina nejde několik měsíců.

Powerbanky si Daria odvezla a my jsme přemýšleli, co udělat dále. Powerbanka je skvělá věc, když bydlíte ve městě, kde proud alespoň občas jde, ale jestliže bydlíte v malé vesnici, která je bez proudu už týdny a podobná perspektiva je možná i před Vámi, tak powerbanka už sama o sobě nestačí. Je potřeba ji také nabíjet. 

Protože jsem profesí elektrotechnik, napadlo mě vyrobit 10 kusů fotovoltaických sestav a dovést je na Ukrajinu.

 

Technické řešení je velmi jednoduché. Sestava obsahuje 1ks fotovoltaického panelu 285W, akumulátor, regulátor dobíjení akumulátoru a měnič 250 VA, který z 12 V DC napětí akumulátoru vyrobí běžných 230 V AC jako v zásuvce. Celá sestava je snadno přenosná. Kromě solárního panelu je vše, včetně zásuvek, uloženo v obyčejné přepravce na ovoce. Stačí umístit solární panel na vhodné místo, připojit kabelem zbytek sestavy v přepravce a celé zařízení je připraveno. Výkon záleží na počasí, nicméně solární panel vyrábí energii i při zatažené obloze (samozřejmě méně než ve slunečných dnech). Po velkou většinu dní v roce je ale akumulátor večer plně dobit. Sestava je při plném osvícení schopna dodávat trvale cca 170 W, aniž by čerpala energii z akumulátoru, trvalý výkon měniče je 200 W, špičkový 400 W. Sestava umožní nejen nabíjení mobilních telefonů a powerbank, ale i krátkodobý provoz úsporného osvětlení, rádia, televizoru, notebooku atd. Při příznivém počasí by mělo být možné i použití malé chladničky, úsporného čerpadla na vodu ze studny apod. Cena jedné sestavy je cca 11 000,- Kč (440,- EUR),  sestava je založena na ověřené technologii Victron, která je pro tyto účely (ostrovní provoz v náročných podmínkách) určena.

Cesta na Ukrajinu

Po několika dnech testování reálného chování sestavy jsme vše naložili do vozu Škoda Octavia a vydali jsme se společně s mým kamarádem Pavlem na cestu na Ukrajinu.  Večer před odjezdem z Kyjeva do Chersonu jsme se dozvěděli, že byla zničena Kachovská přehrada. Původní plán, nainstalovat panely ve vesnicích v okolí Chersonu osobně, padnul. (Vesnice jsou občas ostřelovány z protějšího břehu Dněpru ruskou okupační armádou a pocit, že jste jen několik málo kilometrů od ruských vojáků není vůbec příjemný). Stoupající hladina Dněpru zaplavovala osady na jeho břehu a také část Chersonu. Lidé se věnovali evakuaci ohrožených. Udělali jsme tedy důkladnou a názornou instruktáž, jak solární zařízení používat a devět připravených zařízení jsme zanechali našim přátelům ve skladu místní charity. Na nezaplaveném území na západním břehu Dněpru byla navíc dodávka elektřiny ze sítě po osvobození obnovena a zdálo se, že situace bude už jenom lepší a lepší. Měl jsem výčitky, že naše pomoc možná přišla příliš pozdě a solární panely už zde nepotřebují. Naši ukrajinští kamarádi a lidé z církevní charity mne ujišťovali, že hned jak voda opadne, bude zase mnoho osad bez elektřiny, proto se budou solární sestavy určitě hodit. Měli pravdu, ostřelování západního břehu pokračuje a problémy s dodávkou elektřiny přetrvávají. Solární sestavy, které jsme přivezli, byly nakonec nasazeny všechny ( video).

Před Vánoci přišla od našich přátel zpráva :

Hello, Jan!

Hope you are doing good!

I have some news from Kherson.   … Poeple didn't expect how the system are useful. Even in cloudy days. All the systems which you brought are working so good. People shared the panels if their village was disconnect to the electricity. Panels are so effective and helpful for the people there! And today Kherson has horrible situation. russians destroyed electric station and Island district without electricity. And government told them that it's not possible to fix it this winter or even more. So Ruslan ask if you can help with few solar systems. It's okay if you are not. You helped a lot. But maybe you know someone who can help with it or any organisation where we can ask about the help?

Jak sbírka pomůže?

Začátkem února 2024 bychom chtěli dovést na Ukrajinu dalších 10 ks solárních sestav, stejných jako minule, možná s trochu větší kapacitou akumulátoru.

Předešlou pomoc jsme zaplatili z rodinného rozpočtu, bylo to cca 5 000 EUR. Nejsou to pro nás úplně malé peníze, proto budeme rádi, když se najde pár lidí, co nás podpoří a umožní i tento rok dovézt 10 ks solárních sestav na Ukrajinu.

Děkujeme Vám. 

Poděkování vám všem!

14. 02. 2024

Děkuji všem, co přispěli nebo jakkoliv pomohli !!! Nyní pracuji na kompletaci fotovoltaických sestav, předpokládaný termín dopravy (může se samozřejmě změnit) na Ukrajinu je 24.2.2024 . Jestliže má někdo zájem o informace, jaké bude mít naše pomoc pokračování, pošlete mi prosím mail na cz-solarinfo@seznam.cz a já se budu snažit Vás informovat.

___________________

Thank you to everyone who contributed or helped in any way !!! I am now working on completing of photovoltaic systems, with the expected delivery date (which can, of course, change) to Ukraine being February 24, 2024. If anyone is interested in information on how our assistance will continue, please send me an email at cz-solarinfo@seznam.cz, and I will try to keep you informed.

Poděkování

05. 02. 2024

Srdečně děkujeme všem, kdo přispěli !!!  V průběhu sbírky jsme dostali nabídku na levnější zakoupení potřebných komponentů -  peníze vybrané ke dnešnímu dni již stačí ! Jestliže má někdo zájem o informace, jaké bude mít naše pomoc pokračování, pošlete mi prosím mail na   cz-solarinfo@seznam.cz  a já se budu snažit Vás informovat . 

Ještě jednou děkujeme. Jan Mazánek

------------------------

We sincerely thank everyone who contributed !!! During the collection, we received an offer for a cheaper purchase of the necessary components - the money collected to date is already sufficient ! If anyone is interested in information about how our help will continue, please send me an email at cz-solarinfo@seznam.cz and I will try to keep you informed.

Once again, thank you. Jan Mazánek

Zbierku dosiaľ podporili 30 darcov

373 Kč — Anonymný darca pred 4 mesiacmi

37 € — Anonymný darca pred 4 mesiacmi

9 100 Kč — LIBOR RYGÁL pred 4 mesiacmi

50 € — Alexander Papsdorf pred 4 mesiacmi

50 € — Manuel Spieß pred 4 mesiacmi

21 Kč — D.S. pred 4 mesiacmi

373 Kč — D.S. pred 4 mesiacmi

1 337 Kč — Martin Lukeš pred 4 mesiacmi

50 € — Martin L pred 4 mesiacmi

12 € — Anonymný darca pred 4 mesiacmi