Pomoc Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení

Celá ČR / Zbierku organizuje Nadační fond pomoci ve spolupráci s ADRA, o.p.s. zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Pomoc Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení

Vybraných 743 134 Kč z 1 000 000 Kč
Zostáva -416 dní
74 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 08. apríl 2023

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Sbírku můžete podpořit přes tlačítko DAROVAT nebo převodem na účet 4004040040/5500 | VS: 62

...

Přispět můžete také formou dárcovské SMS ve tvaru:

DMS ZNESNAZE 30 nebo DMS ZNESNAZE 60 nebo DMS ZNESNAZE 90 nebo DMS ZNESNAZE 190

na telefonní číslo 87 777

Cena DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

...

Brzy ráno 6. 2. 2023 zasáhlo Sýrii a Turecko zemětřesení o síle 7,8 a 7,6 stupně. Katastrofa si již vyžádala přes 11 000 obětí, tisíce lidí utrpěly zranění, rodiny se modlí za své blízké, kteří zůstali uvězněni pod troskami... Místní obyvatelé potřebují naší pomoc.

Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami. Záchranné týmy se při hledání přeživších v troskách musejí vypořádat se silným deštěm a sněhem. I za normálního stavu je v těchto lokalitách špatně dostupná zdravotní péče a nyní nemocnice praskají ve švech.

Zřítily se celé čtvrti.

Lidé, kteří se snaží dostat z míst zasažených zemětřesením, způsobili dopravní zácpy a zkomplikovali příjezd záchranářů. Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkých bodu mrazu mohou ohřát.

Pomoc poputuje do oblastí, které zasáhlo toto ničivé zemětřesení, a to ve spolupráci s humanitárními organizacemi, které pomoc doručí bezpečně a efektivně.

ADRA, o.p.s. v první fázi pomoci pomůže s distribucí okamžité pomoci pro lidi, kteří pří zemětřesení přišli o své domovy. Bude se jednat o potraviny a vodu, teplé přikrývky, spacáky, zimní oblečení a také základní hygienické potřeby.

Zdroj informací a fotografie: Česká televize, ČTK, Reuters

Poděkování

08. 03. 2023

Milí dárci, 

ze srdce vám za ADRA ČR děkuji za vaši štědrost a solidaritu během prvního měsíce po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii, kdy statisíce lidí přišly o své domovy a často i o své nejbližší. 

Společně jsme pomohli 32 tisícům lidí, které zemětřesení zasáhlo. 🖤

Naše pomoc v Sýrii 

Díky partnerské kanceláři ADRA Sýrie jsme pomáhali ihned po zemětřesení. Dosud jsme poskytli základní potřeby téměř 23 tisícům lidí. V 300 kolektivních centrech v Latákii, Hamá a Aleppu jsme distribuovali přes 14 tisíc hotových jídel, zhruba 6 000 potravinových balíčků a mnoho hygienických potřeb.  

Sanitární vybavení je nedostatečné a stále hrozí šíření infekčních nemocí. Připravujeme dodávku 8 přenosných sprch do centra v Latákii a dalších 2 tisíc hygienických balíčků. Ve dvou oblastech pracujeme na obnově vodovodní sítě a zajistili jsme dodávku solárních systémů. 

Kolegové z jiných zemí posílí tým ADRA Sýrie a budou se podílet na zajištění dalších aktuálních potřeb i na dlouhodobé pomoci a obnově infrastruktury. 

Z dlouhodobého hlediska je také důležité co nejrychleji umožnit dětem vrátit se do školy. 

„Když zemětřesení přišlo, spali jsme, všechno se třáslo. Začaly padat zdi. Rozbili jsme dveře a stěží jsme se dostali z budovy. Jako první jsme dostali do bezpečí děti. Hned na to se budova zřítila. Pršelo a byla bouřka. Byli jsme bosí. Dva dny jsme bydleli na ulici. Potom jsme přišli sem, do kolektivního centra, dali nám jídlo, léky a oblečení,“ vzpomíná na den, kdy zemětřesení udeřilo, jedna z žen v kolektivním centru v Latákii.

O pomoci v Turecku 

Pomoc v Turecku jsme zajišťovali prostřednictvím 14 tamních organizací ve 12 provinciích, protože v zemi ADRA nemá kancelář. Naše podpora se dostala k více než 9 tisícům lidí. Rozdávali jsme hlavně vodu, jídlo, hygienické potřeby, zimní oblečení i deky.  

Aby mohli lidé žít v důstojnějších podmínkách s větším soukromím, než nabízí kolektivní centra, zprostředkovali jsme také dodávku 400 stanů a 1 000 solárních lamp pro 1 200 lidí v provincii Hatay. 

„Přeživší, kteří přebývají u svých blízkých nebo v kolektivních centrech, žijí v konstantním strachu z dalších otřesů, které se v zasažených oblastech stále objevují. Bezpečněji se proto cítí ve stanech, které jim humanitární organizace poskytují,“ popisuje situaci v Turecku ředitel české Adry Radomír Špinka.

Vážíme si, že jste zde s námi pro druhé, když potřebují pomoci. Děkujeme vám! ♥️

16. den od zemětřesení

23. 02. 2023

Vybralo se díky vám všem již přes 650 000 Kč! Ale jak probíhá pomoc v Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení prostřednictvím sbírky na naší dárcovské platformě znesnáze21? Finance putují přesně tam, kam je nejvíce potřeba, díky ADRA o.p.s.!

„Situace je kritická. V kolektivních centrech lidé žijí v nevyhovujících podmínkách, nemají dostatek toalet, často ani sprchy. Panují vážné obavy ze šíření nemocí,” upozorňuje Zbyněk Wojkowski, vedoucí oddělení zahraničních projektů ADRA ČR. Je proto nutné lidem v první řadě zajistit střechu nad hlavou, hygienické potřeby, teplo, pitnou vodu a jídlo.

Pomoc ADRA v Sýrii probíhala od prvních chvílí, jelikož zde působí od roku 2016. Klíčová byla distribuce vody, jídla, spacáků, dek, hygienických a dalších potřeb. V 19 kolektivních center v Latákii a Aleppu ADRA rozdala dosud lidem přes 12 tisíc hotových jídel a více než 2 000 potravinových balíčků.

„Děkuji vám za pomoc. Nemám nikoho jiného, kdo by mi mohl pomoci, kromě svých dvou dětí. Přišla jsem o manžela a syna,“ říká příjemkyně humanitární pomoci z Latákie při distribuci potravin. Potravinové balíčky do domácností stačí jedné rodině na 5 dní. V Hamá ADRA distribuuje deky, matrace, poskytuje také generátory.

V Turecku se ADRA zaměřuje na provincii Hatay, která patří mezi nejvíce zasažené oblasti. Zhruba 40 % všech zničených budov se nachází právě tam. Pomoc se nyní soustředí na zajištění ohnivzdorných stanů pro 5 000 lidí. Tyto speciální humanitární stany poskytnou rodinám větší soukromí a umožňují lidem uvnitř stanu topit a vařit.

Více se také můžete dočíst přímo na stránkách ADRA https://adra.cz/aktualita/deset-dni-pomoci-po-zemetreseni-v-syrii-a-turecku/

Děkujeme, že vám osudy lidí, které zemětřesení zasáhlo, nejsou lhostejné. Jsme dojatí vaší štědrostí. Vaše znesnáze21 ve spolupráci s ADRA

Patrón zbierky 4

Adra
Bosé děti

Partnerem sbírky je e–shop bosedeti.cz a jeho zákazníci.

unicato.sk

Partnerem sbírky je e-shop unicato.sk a jeho zákazníci.

Partnerem sbírky je e-shop https://eshop.nadacelkj.cz a jeho zákazníci.

Zbierku dosiaľ podporili 476 darcov

448 Kč — E-shop Bosé děti a jeho zákazníci pred rokom

74 Kč — E-shop UNICATO.sk a jeho zákazníci pred rokom

„Kéž Bůh požehná“
360 Kč — Anonymný darca pred rokom

252 Kč — Anonymný darca pred rokom

„převod ze sbírkového účtu ze dne 15.3.-31.3.2023“
6 300 Kč — znesnáze21 pred rokom

300 Kč — Anonymný darca pred rokom

2 000 Kč — Anonymný darca pred rokom

„převod ze sbírkového účtu ze dne 2.3.-8.3.2023“
1 000 Kč — znesnáze21 pred rokom

„❤️“
777 Kč — Anonymný darca pred rokom

2 000 Kč — F. Příkopa pred rokom