Podpořme Valentyna, Arinu, Jaroslava a Veroniku po ztrátě jejich maminky

Praha / Zbierku organizuje Natálie Dubanevičová moc.liamg@avocivenabudn

{}
0 %

Podpořme Valentyna, Arinu, Jaroslava a Veroniku po ztrátě jejich maminky

Vybraných 42 577 Kč z 33 000 Kč
Zostáva -39 dní
129 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 15. január 2024

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Do života rodiny Borovčuk z Mykolajeva na východě Ukrajiny zasáhlo napadení Ukrajiny Ruskem hned v únoru 2022. V bytě, kde žila maminka Ljuba se svými čtyřmi dětmi – Valentynem (13 let), Arinou (10 let), Jaroslavem (9 let) a Veronikou (7 let) – byla hned první den vysklená okna a kvůli neustálému bombardování nemohli zůstat doma. Ljuba se rozhodla odjet s dětmi za svojí maminkou Halynou do vesnice za Mykolajevem, kde se zdálo prostředí bezpečnější.

S přicházejícím jarem bylo ale stále jasnější, že prostředí plné sirén, raketových útoků a nedaleko základny ukrajinského dělostřelectva není vhodné pro děti. V květnu 2022 se tak celá rodina (babička, maminka a 4 děti) rozhodla přestěhovat do Prahy.

V Praze 4 našli ubytování, navázali spojení s místním komunitním centrem a sociálními pracovníky. Všechny děti začaly navštěvovat českou školu a chodit na různé kroužky. V září tohoto roku je maminka zapsala i do sobotní ukrajinské školy.

Maminka Ljuba a babička Halyna začaly pracovat, zvládly přestěhování z ubytovny do bytu i placení nájmu. Tatínek tří starších dětí slouží v ukrajinské armádě a občas rodině posílal finanční pomoc. Otec nejmladší Veroniky se sice někdy s dcerou spojí, ale peníze od něj maminka nedostává.

 

 

Jak sbírka pomůže?

Před měsícem, tedy 13. listopadu, maminka Ljuba zemřela. Babička Halyna se tak kromě pohřbu dcery musela rychle postarat i o své vnuky a vnučky.

Naštěstí jí poskytla pomoc šikovná sociální pracovnice z městského úřadu Prahy 4 a soud babičce přiznal pěstounskou péči o starší tři děti.

Babička Halyna však musela dočasně přestat pracovat, aby zařídila všechny potřebné formality a postarala se o děti. Na úřadě jí zajistili pokrytí nájmu do konce roku 2023, potom ale bude muset platit za dvoupokojový byt, kde žije se čtyřmi dětmi, tržní nájemné. Tatínek dětí souhlasil, že přijede do Prahy a pomůže s péčí o děti, ale než se stihne vrátit z armády, musí Halyna tuto tíživou situaci zvládnout sama.

 

Halyna v současné době financuje vše z humanitární dávky, kterou obdržela za říjen a listopad. Ta pokryje pouze nezbytné nákupy. Babička se obává, jak zaplatí od nového roku nájemné, vnoučata také potřebují teplé oblečení na zimu.


Peníze ze sbírky rodina využije především na nákup základních potřeb a zaplacení nájmu do doby, než tatínek dětí přijede z Ukrajiny a začne pracovat v Praze. Pokud nějaké prostředky zbydou, babička Halyna je využije na podporu zájmových aktivit jejich vnoučat (holky zpívají a tančí v souboru, nejstarší Valentyn se věnuje sportu, všechny děti chodí na angličtinu).

Za jakoukoli pomoc Vám všem mockrát děkujeme!


Mockrát díky!

29. 01. 2024

Moc moc děkujeme všem dárcům! Díky Vaší podpoře se podařilo zaplatit 2 měsíce nájemného a kroužky Veronice. Babička Halyna mi mnohokrát děkovala se slovy, že si nedokáže představit, co by dělala bez vaší pomoci.


Zbierku dosiaľ podporili 58 darcov

„Ať se daří “
777 Kč — Terezka pred mesiacom

406 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

777 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

1 221 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

600 Kč — Jiřík pred 2 mesiacmi

1 500 Kč — batman pred 2 mesiacmi

1 221 Kč — Lenka pred 2 mesiacmi

900 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

200 Kč — Samuel Zubo pred 2 mesiacmi

500 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi