Oběd v nouzi pro potřebné

Praha / Zbierku organizuje Zachraň jídlo, z.s. zc.oldijnarhcaz@ofni

0 %

Oběd v nouzi pro potřebné

Vybraných 223 323 Kč z 210 000 Kč
Zostáva -788 dní
106 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 01. október 2021

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Pro seniory, rodiče samoživitele a další lidi v nouzi není teplé a výživově hodnotné jídlo samozřejmostí. Přitom v každé komerční jídelně zbyde denně až 25 kg nevydaných pokrmů, které se vyhodí. Chceme, aby se vařené jídlo dostalo k těm, kdo ho skutečně potřebují.

Co se vyrobí a uvaří, to se má hlavně sníst. Je nesmysl vyhazovat kvalitní jídlo, když by ho mohli využít lidé v nouzi.

Komu darované jídlo pomůže?

Zhruba pětina obyvatel České republiky má problém vyjít s financemi. Nejhůře jsou na tom podle statistik samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy. Jen pro představu, v České republice má starobní penzi nižší než 8 000 korun skoro 60 000 lidí. Hranice příjmové chudoby pro člověka, který žije sám, je přitom 13 640 korun měsíčně. Potravinovou pomoc využívají také lidé bez domova, kterých je v ČR 24 000. Darované jídlo tak může pomoct desítkám tisíc lidí. Navíc, potřeba potravinové pomoci v České republice stále stoupá, jen v roce 2020 se zvýšila o 60 %. 

Jak využijeme váš příspěvek?

Na podzim vyzkoušíme pilotní projekt na převoz zbylých hotových pokrmů z jídelen do charitativních organizací. Jedná se o obědy, které se nevydaly zákazníkům a jsou stále v pořádku.

Co k tomu potřebujeme zajistit?

Díky poznatkům z pilotního projektu sepíšeme jasný návod, jak hotové jídlo z gastro podniků správně převážet do charitativních organizací.

Vytvoříme manuál, který půjde využít kdekoliv v republice. Distribuce vařeného jídla už funguje v Itálii, Portugalsku nebo Francii. Chceme, aby to bylo běžné i u nás.

Kdo za projektem stojí?

Věděli jste, že se na světě vyhodí třetina všeho jídla? Jsme organizace Zachraň jídlo a rozhodli jsme se to změnit. Od roku 2013 usilujeme o snížení množství vyhozených potravin v České republice.

Máme za sebou řadu úspěchů. Zachránili jsme desítky tun "křivé" zeleniny z polí a dostali ji do obchodů, napomohli jsme také změně legislativy – supermarkety mají od roku 2018 povinnost darovat neprodané jídlo potravinovým bankám. Teď jsou na řadě hotová jídla z jídelen – přispějte na Oběd v nouzi, ať se sníží plýtvání, a navíc se pomůže potřebným.

Moc vám děkujeme za podporu!

06. 10. 2021

Podařilo se! Společně s vaší pomocí teď budeme moci nadále pracovat na tom, aby v České republice fungoval systém darování nevydaných obědu z jídelen charitám. Lidé v nouzi tak budou mít přísun k teplému jídlu, které si často nemohou dovolit i několik dní. Levné polévky z pytlíku tak vystřídá kvalitní strava, která by jinak skončila v popelnici.

Nyní se pustíme do práce. Spolu s odborníky budeme testovat, jaká podoba převozu jídel z kantýn k lidem v nouzi je nejvhodnější, a to logisticky i z hlediska zdravotní nezávadnosti. Vyzkoušíme různé scénáře převozu a provedeme mikrobiologické zkoušky.⁠

Až tohle všechno budeme mít černé na bílém v analýze, vydáme se za hygienou a budeme jednat, jednat, jednat... Brzy už snad bude takové darování běžnou praxí, stejně jako v jiných státech světa. ⁠Pomoci by tomu měla i technologická platforma, na které plánujeme pracovat - ta zefektivní komunikaci mezi jídelnami a charitami.

Novinky můžete sledovat na webu: https://zachranjidlo.cz/darovani-jidla-setri-klima/

Pokořili jsme první metu a jedeme dál!

25. 09. 2021

❤ Děkujeme za vaši podporu! Cílovou částku jsme vybrali a rozhodli jsme se pokračovat dál. Proč?

Každá další vybraná koruna nám pomůže při vývoji speciální aplikace, díky které spolu budou jídelny i charity mnohem snadněji komunikovat. Třeba v Portugalsku podobná apka zachránila už 16 milionů porcí!

✅ Peníze, které jsme vybrali doposud, využijeme na vyzkoušení převozů jídel podle různých scénářů. Na základě jejich vyhodnocení sepíšeme jasný manuál, jak bezpečně darovat hotová jídla v České republice. Aplikace pak posune celý proces ještě o kus dál.

Patrón zbierky 3

Karel Janeček - obecně

Patronem sbírky je matematik a vizionář Karel Janeček.

Nadační fond pomoci

Sbírku podporuje Nadační fond pomoci a násobí příspěvky zlatým řezem.

NF Propolis33

Patronkou sbírky je Lilia Khousnoutdinová a Nadační fond Propolis33.

Zbierku dosiaľ podporili 331 darcov

Zbierku dosiaľ podporili Nadační fond pomoci čiastkou 21 000 Kč.

Nadační fond pomoci každý príspevok navyšuje pomerom zlatého rezu, až do celkovej hodnoty podpory 21 000 Kč.

100 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

100 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

139 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

„Dobrou chuť přátelé “
252 Kč — Romča pred 2 rokmi

252 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

252 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

500 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

777 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

500 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

252 Kč — Anonymný darca pred 2 rokmi

Ďalšie aktuálne zbierky

Štědré Vánoce pro děti samoživitelů
54 %

Štědré Vánoce pro děti samoživitelů

Zvelebíme Dětskou psychiatrickou nemocnici Louny
62 %

Zvelebíme Dětskou psychiatrickou nemocnici Louny

Opuštěné a týrané kočičky volají o pomoc. Podpořte útulek Srdcem pro kočky
11 %

Opuštěné a týrané kočičky volají o pomoc. Podpořte útulek Srdcem pro kočky