Když kolem sebe máte silnou komunitu, dokážete zázraky


Sbírka Pád nebeského jezdce je smutný příběh pilota záchranné služby. Ale také ukázka toho, že když se lidé spojí dohromady, dokážou velké věci. Během dvou měsíců dárci přispěli nejvyšší částku v historii Nadačního fondu pomoci – 4 496 218 korun. A připojili vzkazy plné podpory, které měly pro partnerku zesnulého Michala nevyčíslitelnou hodnotu.

Mladý pilot Michal Beneš zachraňoval životy druhých, ten svůj bohužel neuchránil. V březnu 2019 tragicky zahynul při výcvikovém letu. Partnerka Simona a dvě malé holčičky přišly o milovaného člověka. Simona tak zůstala sama nejen na výchovu dětí, ale i na splácení hypotéky.

Proto se od prvních chvil nabízelo založení sbírky, která by rodině finančně pomohla. Jenže Simona o něčem takovém nechtěla vůbec slyšet. Nakonec se nechala přemluvit a Michalův kolega z práce Robert Rajtmajer vše zorganizoval.

Jako nadlidský úkol, tak zpočátku hodnotil Robert svou snahu o rychlé založení veřejné sbírky, konta nebo transparentního účtu. Všude narážel na komplikace. Přitom lidé chtěli pomáhat od prvního okamžiku nehody. Podporu našel u Nadačního fondu pomoci, který sbírku zastřešil a co nejrychleji spustil.

Komunita okolo Michala byla obrovská. Lidé ho znali a osud jeho rodiny jim nebyl lhostejný. Přispívali kamarádi, firmy, hasiči i školy. Pomohlo také to, že záchranáři sdíleli informace mezi sebou.

„Původně jsme zamýšleli, že finance vysbíráme pouze v komunitě. Myslím, že to byl základ pro mě až nečekaně velkého úspěchu celé sbírky. Bylo o nás totiž hodně slyšet. Díky zájmu médií pak zasáhl Michalův příběh celou republiku,“ vzpomíná Robert na podporu, která přicházela ze všech stran. Na sbírku přispěli například novomanželé, kteří se rozhodli, že namísto svatebních darů chtějí od svatebčanů finance, ke kterým připojí osobní zprávu.

„Nebylo mi vůbec příjemné říct si o peníze, ale jsem ráda, že jsem k založení sbírky svolila. Velmi nás podpořila solidarita, finanční i lidská. Ty krásné vzkazy od lidí mi v těžkých chvílích daly moc,“ popisuje Simona, jak důležitá pro ni slova podpory od dárců byla. Finance ji zase přinesly jistotu, že vše zvládne.