Ubytovna pro maminky s dětmi z Ukrajiny ve vile Lichtenberg

Choceň / Organizer: Vladimír Niščák moc.liamg@grebnethcil.aliv

{}
0 %

Ubytovna pro maminky s dětmi z Ukrajiny ve vile Lichtenberg

Amount raised 66 500 Kč of 65 000 Kč goal
Left -714 days
102 % z původního cíle
The campaign has ended 14. June 2022

Help by sharing

Na začátku roku 2022 jsme si objekt secesní vily Lichtenberg tyčící se nad městem Choceň pronajali na deset let s podnikatelským záměrem využívat jej nejenom jako zázemí pro naše vlastní dílny a ateliéry, ale taky vybudovat postupně dle časového a finančního harmonogramu  galerii, kavárnu a ubytování. Poslední tři jmenované projekty by měly zajistit dostatečné financování rekonstrukce a provozu objektu.

Před dvěma týdny se však zcela zásadně změnila geopolitická situace a nám bylo jasné, že nedokážeme pouze přihlížet, obzvláště s tak velkým a prázdným objektem v nájmu.

Vzhledem k současné situaci ohledně války na Ukrajině a vlně běženců, především žen s dětmi, jsme se rozhodli využít tento prostor a přestavět jej na ubytování. V prostoru vznikají tři pokoje - první pojme jednu rodinu, druhý matku s jedním až dvěma malými dětmi, třetí větší rodinnou jednotku. Celková kapacita je 10 osob, které budou sdílet sociální zázemí - koupelnu, toalety a prostornou kuchyni s jídelnou. Dbáme na to, aby ubytovaní měli určitý standart bydlení, věetně esteticky hodnotného prostoru a vybavení. Ubytovna by neměla být pouhou noclehárnou, ale maximálně využitelným prostorem, který poskytne uprchlíkům pocit zázemí, bezpečí a propojí je s lokální komunitou.

Potravinové a drogistické balíčky naskladňujeme od místních organizací a sbírek, k dispozici je také komunitní kavárna ve městě, kde se pořádají setkání uprchlických rodin a koordinátoři. Sama hovořím rusky a mohu příchozím poskytnout první informace.

Díky naší investici a řadě darů obyvatel města Choceň  se nám podařilo sehnat kompletní vybavení pokojů a zázemí - včetně všech spotřebičů (elektrický sporák, myčka, pračka, sušička, drobné spotřebiče). Dobrovolnické brigády, které probíhají, vedly ke kompletnímu vyčištění prostoru, odpadů, opravě podlah, stěn a přípravě nové elektrifikace. 

V současné době je zaváděna voda a renovována elektřina, obojí nezbytně nutné k vytápění celého křídla a využívání teplé vody ve sprchách elektrokotlem. Tento druh vytápění byl vyhodnocen vzhledem ke stavu objektu jako nejvhodnější. Zde se dostávám k nejpalčivějšímu problému. Ačkoliv jsme počítali s velkou mírou vlastní investice, práce na opravě elektřiny, topení a vody se ukázaly daleko za našemi předpoklady. Svou roli sehrál zejména nárůst cen díky krizi způsobené koronavirem v loňském roce.

Výše nákladů na poslední etapu prací na vystavění ubytování pro matky s dětmi z Ukrajiny:

  • zprovoznění nového hlavního jističe + podružných jističů, navýšení o trojfázi nutnou k provozování elektrokotle, natažení dostatečného nového kabelu 30 000,- Kč
  • topenářské práce, propojení s elektrokotlem 10 000,- Kč
  • - dokončení poslední etapy zavedení vody od hlavního přívodu,
  • izolace trubek proti mrazu 15 000,- Kč
  • drobné opravy fasády a skleníku (především materiál, práce dobrovolnické) 10 000,-.


Budeme rádi za vaši podporu. Děkujeme.

Prodloužení sbírky

16. 05. 2022

Děkujeme všem, kteří nám pomohli s budouváním ubytování pro ukrajinské maminky s dětmi. Centrum funguje a máme radost, že poskytuje plnohodnotné zázemí pro deset osob.

Rádi bychom maminkám s malými dětmi ulehčili jejich situaci a proto jsme se rozhodli, že naši sbírku ještě o měsíc prodloužíme. Za vybrané peníze navíc našeho původního rozpočtu bychom rádi nakoupili zejména hygienické potřeby pro ženy, kterých máme nedostatek, plenky a ostatní nezbytnosti.

V současné době jsme zavaleni žádostmi o ubytování a rozhodli jsme se zprovoznit ještě dva pokoje v přízemí vily navíc. Veškeré ostatní finance mimo nákup drogerie budou směřovat do úpravy těchto prostor.

Děkujeme.

Centrum otevřeno a zabydleno

25. 04. 2022

Děkujeme všem přispěvatelům, i díky vám se podařilo vše dokončit o otevřít naše ubytování pro maminky s dětmi z Ukrajiny na vile Lichtenberg. V současné době jsou pokoje již zabydleny a využívány k účelu, k jakému byly opraveny. Podívejte se spolu s námi na pár fotografií proměny prostoru.

Mílovými skoky k cíli

19. 03. 2022

Děkujeme vám všem, kteří jste nás svými příspěvky podpořili. Projekt se chýlí ke zdárnému konci , alespoň co se týče stavebních prací. Objekt, který dekádu chátral nyní znovu ožije a naplní se životem. Jsme v cílové rovince výstavby a posíláme vám ukázku jednoho z pokojíčků - nejmenšího prostoru, který poslouží jako zázemí pro maminku s kojencem, která bude mít kromě standardního vybavení také malou "kuchyni" na přípravu dětské výživy, aby nemusela v noci, nebo když bude mít miminko hlad, chvátat do společné kuchyně na konci chodby....na krátké video se můžete podívat zde: https://www.facebook.com/vila.lichtenberg/

Po víkendové brigádě budeme přes týden kompletovat vybavení a konečně nastane čas na všechny ty ručníky, peřiny a užitkové předměty, které nám ve zprávách nabízíte. Děkujeme.

41 donations

2 112 Kč — Jana Jílková 2 years ago

“❤️”
373 Kč — Lucka 2 years ago

1 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago

1 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago

1 221 Kč — Veronika Simonova 2 years ago

373 Kč — Anonymous donor 2 years ago

500 Kč — Iva Benešová 2 years ago

500 Kč — Anonymous donor 2 years ago

9 346 Kč — Stanislav Müller 2 years ago

3 000 Kč — Jiří Kopecký 2 years ago