Sociální služby pro dceru s mentálním postižením

České Budějovice / Organizer: Arpida, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú. zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Sociální služby pro dceru s mentálním postižením

Amount raised 17 763 Kč of 41 200 Kč goal
Left 12 days
43 % z původního cíle
The campaign has ended 18. July 2022

Help by sharing

Naše dcera Iveta se narodila předčasně v 8. měsíci těhotenství, od začátku jsme řešili četné problémy.

Od mentální retardace po další zdravotní komplikace

Iveta měla oslabenou imunitou – trpěla na zápaly plic, problémy se srdcem apod. Bylo nám řečeno, že naše dcera má mentální retardaci. Od začátku jsme pravidelně cvičili Vojtovo reflexní cvičení. Ve speciální škole v Českých Budějovicích jsme řešili velké problémy se spolužáky. Z tohoto důvodu jsme změnili školu a začali docházet do základní speciální školy při centru Arpida. Mysleli jsme, že se situace konečně stabilizuje.

V roce 2009 byla Ivet zjištěna cukrovka 2. typu. Následně začala při chůzi zakopávat, lékaři to přikládali neuropatii způsobenou diabetem. Stav se ovšem nelepšil, a tak jsem požádala lékaře o CT vyšetření. Zde se bohužel u Ivety zjistil tumor přímo v páteřním kanálu, který dlouhodobě utlačoval nervy a vedl k ochrnutí dolních končetin.

Poté následovala v roce 2010 náročná operace, o do té doby přestala Ivet zcela chodit a pohybuje se pouze za pomoci mechanického nebo elektrického vozíku.

Po dokončení základní školy začala docházet 4x týdně do denního stacionáře při centru ARPIDA, kam dochází doposud a je tam moc spokojená. O dceru Ivetu pečujeme pouze s manželem, jsem jejím opatrovníkem. Vzhledem k jejímu zhoršenému zdravotnímu stavu, vyžaduje 24hodinovou nepřetržitou péči. Přestože jsme s manželem v důchodovém věku a příjmy nemáme příliš vysoké, vždy jsme se o Ivetu i o sebe dokázali bez problémů postarat.

Rodiče v důchodu zastihly neočekávané výdaje

Ke konci roku 2021 došlo shodou nešťastných náhod k nahromadění několika výjimečných plateb, které jsme neplánovali a museli jsme je rychle zaplatit. Nejprve jsme řešili opravu schodišťové plošiny, která nás stála 35.000,- Kč. Bez ní bychom nebyli schopni se o Ivetu postarat, neboť bydlíme v patrovém rodinném domku. Další neplánovaným a nutným výdajem byla oprava automobilu, který využíváme především na dopravu Ivety do stacionáře a k lékařům.  Výměna motoru v autě nás stála dalších 35.000,- Kč. I nás zasáhla energetická krize, která se nám promítla do plánované výměny kotle, bohužel nás stála dalších 50.000,- Kč, se kterými jsme nepočítali. Velkou částkou v měsíčním rozpočtu činí také výdaje za léky, které se pohybují v současné době okolo 15.000,- za měsíc. 

Jak rodině sbírka pomůže?

Všechny naše úspory a finanční rezervy padly na tyto úhrady, přičemž některé částky ještě doposud nemáme splacené. Z tohoto důvodu nejsme schopni platit naší dceři všechny potřebné služby. Částka, kterou měsíčně zaplatíme za sociální služby, se pohybuje okolo 12 000,- za měsíc. Vysokou částku v rozpočtu nás stojí také dietní stravování dcery z důvodu cukrovky. ‎

Budeme moc vděčni rádi za jakoukoliv finanční pomoc, kterou využijeme na úhradu sociálních služeb pro naši dceru. V takovéto situaci jsme se nikdy neocitli, věříme, že co nejdříve budeme zase schopni vystačit si s vlastními příjmy.

20 donations

778 Kč — Anonymous donor about 8 hours ago

2 112 Kč — Anonymous donor 1 week ago

500 Kč — Anonymous donor 1 month ago

373 Kč — Anonymous donor 1 month ago

2 881 Kč — Anonymous donor 1 month ago

2 000 Kč — Anonymous donor 1 month ago

500 Kč — Anonymous donor 1 month ago

500 Kč — Leona Lišková 1 month ago

500 Kč — Anonymous donor 1 month ago

373 Kč — Anonymous donor 1 month ago