Rodičům nedonošeňátek může pomoci nová „apka“

Rodičům nedonošeňátek může pomoci nová „apka“
Amount raised 0 Kč of 300 000 Kč goal
—
0 % z původního cíle
The campaign has ended 01. January 1970
Sama za stěnou místnosti inkubátoru s nedonošeňátkem. Sám doma s jeho sourozenci
“V České republice se přibližně každé dvanácté miminko narodí předčasně. Ačkoli se může zdát, že počet předčasných porodů roste, je důležité vzít v úvahu celkový pokles porodnosti. Díky pokrokům v medicíně v péči o novorozence se šance předčasně narozených dětí na přežití a zdravý vývoj neustále zvyšují. Přítomnost maminek na jednotkách intenzivní péče (JIP) se v jednotlivých nemocnicích liší. Některá pracoviště umožňují nepřetržitý pobyt rodičů s miminkem, jiná mají omezenější podmínky. Výzkumy a zkušenosti ale ukazují, že zapojení rodičů do péče o předčasně narozené děti má pozitivní vliv na jejich vývoj a psychickou pohodu celé rodiny. Proto je ideální, když mohou být maminky s dětmi co nejvíce,” vysvětluje Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, pro které je právě osvěta v této oblasti jedním z primárních cílů. I proto se rozhodlo pracovat na dostupnosti psychologické podpory a péče tolik očekávanou novinkou.
Psychologická pomoc by měla být dostupná každému a hned. Ideálně i anonymně
“Psychologická podpora maminek v nemocnicích je nesmírně důležitá. Nedoklubko se aktivně podílí na osvětě a spolupracuje s odborníky na poskytování multidisciplinární podpory rodinám předčasně narozených dětí. Cílem je zajistit, aby maminky měly přístup k potřebné psychologické péči během pobytu v nemocnici i po propuštění domů. Opomíjená nesmí zůstávat ani role tatínků, která je v mnoha ohledech nezastupitelná. Uvědomujeme si, že tatínkové často pečují o starší sourozence a zároveň potřebují podporu. Můžou se cítit odstrčení a nepotřební, ale je důležité myslet na to, že jsou v náročné situaci, mají strach nejen o miminko, ale i o svou partnerku a je důležité o tatínky pečovat. Proto Nedoklubko nabízí informace a pomoc i pro ně, aby se cítili součástí péče o předčasně narozené miminko a zvládali náročné období co nejlépe,” vysvětluje důvody plánované mobilní aplikace Lucie Žáčková.
Tématu předčasně narozených dětí se věnuje od příchodu dcery Ellyna svět. Narodila se ve 26. týdnu těhotenství v červenci 2010. Lucie je proto tedy už 15 let svědkem neonatologické péče i vývoje přistupu. “Řekla bych, že díky spolupráci s odborníky a zdravotnickými zařízeními se daří zlepšovat péči o předčasně narozené děti a jejich rodiče v celé České republice. A mám radost, že jsme se za tu dobu stali nezbytnými partnery neonatologických oddělení v celé zemi,” říká. Nejčastěji se na Nedoklubko obracejí maminky předčasně narozených dětí, které hledají informace, podporu a sdílení zkušeností. Organizace poskytuje poradenství, materiální pomoc a propojuje rodiny s podobnými zkušenostmi, aby se navzájem podpořily. Přínosná je pro maminky na oddělení neonatologie i facebooková skupina Nedoklubko-Nejste v tom sami, kde si vzájemně radí a podporují se v dobách nejtíživější samoty. Díky sbírce bude možné vedle vývoje aplikace podpořit i vznik brožury Spěcháme vám na pomoc, která by měla být k dispozici rodičům dříve narozených dětí ve zdravotnických zařízeních napříč Českem už letos v létě.
“Apka”, která vytáhne z beznaděje
Vyvinutí aplikace pro psychologickou podporu rodin po předčasném porodu by mohlo být pro rodiče předčasně narozených dětí velkým přínosem. Poskytovala by snadný přístup k odborným radám, psychologické podpoře a sdílení zkušeností s ostatními rodiči. Tím by se snížil pocit izolace a nejistoty, který mnozí rodiče v této situaci pociťují. Uživatelsky přívětivá a dostupná aplikace může nabídnout nejen informace o předčasném porodu, ale i psychologickou podporu (možnost konzultací s odborníky, relaxační techniky a cvičení pro zvládání stresu), ale i komunitní centrum (prostor pro sdílení zkušeností a rad mezi rodiči). Vedle toho samozřejmě i praktické rady pro péči o předčasně narozené děti, informace o kojení, výživě a vývoji, kontakty na odborníky a další podpůrné skupiny.
“Pocit osamělosti a vyčlenění má zásadní dopad na psychiku rodičky i dítěte. Psychický stav matky hraje klíčovou roli v celém procesu zotavování po předčasném porodu i v jejím vztahu k dítěti. Pokud maminka nemá dostatečnou podporu a cítí se izolovaná, může se u ní rozvinout poporodní úzkost, deprese nebo pocity selhání, které negativně ovlivňují nejen ji samotnou, ale i její schopnost navázat citovou vazbu s miminkem,” uzavírá ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková, která dodává, že osamělost a izolace mohou být stejně náročné jako samotné zdravotní komplikace spojené s předčasným porodem.
Proto je zásadní, aby rodiče věděli, že na to nejsou sami a mají k dispozici pomoc a podporu.
Spolu na cestě životem. Takový je název celoročního projektu, kterým se Znesnáze ve spolupráci se Škoda Auto snaží upozornit na aspekt pocitu osamělosti v nejrůznějších obdobích lidského života. Rozdělený je do čtyř období roku, které metaforicky značí jeho jednotlivé části. První z nich je tedy právě čas narození, kde se projekt zaměří na pocit osamělosti rodičů dříve narozených dětí.