NedoVaky pro nedoklubaná miminka

Praha / Organizer: Nedoklubko z.s. zc.okbulkoden@avokcaz

{}
0 %

NedoVaky pro nedoklubaná miminka

Amount raised 30 565 Kč of 100 000 Kč goal
Left 77 days
31 % z původního cíle
The campaign has ended 30. June 2024

Help by sharing

Každý rok se v České Republice narodí více než 8000 miminek předčasně. Tyto malé uzlíčky lásky, které se často vejdou do dlaně, potřebují velkou péči a jejich maminky a tatínkové podporu vše zvládnout. Inkubátor, hadičky, zdravotnické přístroje a nemocniční personál jsou prostředím pro miminko, kde tráví dlouhé týdny a měsíce svého začátku života. V Nedoklubku víme, jak jsou první dny a týdny po předčasném porodu těžké! Prošly jsme tím také.

Pro rodiče jsou tyto dny psychicky náročné. Především maminky trpí pocity beznaděje, selhání, bezmoci či strachu radovat se z narození miminka. Nedoklubko je tady pro všechny z nich a již 20 let svou činností podporuje rodiny předčasně narozených dětí.

Letos představujeme naši novinku: NedoVak.

Jedná se o speciální tričko na klokánkování, které umožňuje pocit bezpečí pro rodiče i miminko, zajišťuje tepelný komfort a skvěle se díky vysoké pružnosti přizpůsobí tělu. V současné době probíhá pilotní projekt a testování na několika neontologických odděleních v České republice, konkrétně v jeho kolébce- ve Zlíně, dále u Apolináře v Praze, v Českých Budějovicích, Ostravě, Olomouci, Mostě a čerstvě také v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Kolíně a v městské nemocnici v Ostravě Fifejdy.

Idea vzniku této potřebné pomůcky vznikl na mezinárodním kongresu ve španělském Madridu, který byl celý věnován tématu skin to skin contact, Kangaroo Mother Care a zejména pak časného kontaktu kůže na kůži, který skýtá mamince a miminku mnoho výhod a nenahraditelných benefitů. K těm hlavním patří hlavně ochrana dítěte proti infekcím, posílení vazby mezi maminkou a miminkem, správný vývoj mozku a dalších životně důležitých funkcí, tvorba mateřského mléka a celkové zrání imunitního systému a další. NedoVaky mohou používat ke klokánkování také tatínci. Vyrábíme ho ve třech velikostech.

První prototyp NedoVaku spatřil světlo světa v listopadu 2022, kdy zlínská koordinátorka Nedoklubka a manažerka projektu Mámy pro mámy Radka Divoká navrhla první model trička, odprezentovala ho vedení novorozeneckého oddělení Baťovy nemocnice a spolu s paní doktorkou Katkou Žárskou a staniční sestrou JIRP Marcelou Pumprlovou testovaly a vyvíjeli až do dnešní podoby.

V současné době hledáme zdroje proto, abychom tyto potřebné pomůcky mohli v co nejkratším čase dodat do všech perinatologických center v České republice pro efektivněji a kvalitněji strávený drahocenný čas rodičů a nezralých novorozenců na neonatologických oddělení.

V první vlně díky finanční podpoře vyrobíme a rozdistribuujeme 200 ks Nedovaků spravedlivě na všechna pracoviště. Finance budou použity striktně pouze na nutné náklady spojené s nákupem materiálu a výrobu.

Předem děkujeme všem za pomoc a podporu.

.................................................................

O NÁS

Nedoklubko je nezisková organizace podporující rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení po celé České republice. Z malého klubu rodičů vznikla velká organizace, která vloni oslavila 20. výročí své působnosti. V posledních letech se u nás rodí přibližně 8 % dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství, ročně to představuje zhruba 8 500 dětí.

Rodiče předčasně narozených dětí podporujeme od prvních chvil. Snažíme se napomoci přijmout situaci spojenou s nečekaných příchodem miminka na svět. Podporujeme rodiče, kteří jsou se svými dětmi dlouhodobě v nemocnici, ale i doma. 

Naše cíle:

·      Předávat rodičům relevantní informace o předčasném porodu, jeho příčinách a prevenci.

·      Podporovat neonatologická oddělení v ČR.

·      Posilovat sounáležitost rodičů, sdílet příběhy a podporovat rodiny i zdravotníky.

·      Zvyšovat informovanost veřejnosti o problematice předčasného porodu a české neonatologii.

·      Prohlubovat mezinárodní spolupráci v oblasti podpory rodin předčasně narozených dětí.

Nedoklubko realizuje několik projektů, které významně podporují rodiče předčasně narozených dětí i perinatologická centra. 

·       Koordinátorky Nedoklubka pravidelně navštěvují všechna perinatologická centra v ČR, předávají rodičům balíčky s informačními materiály. 

·       Vydáváme tiskoviny, které jsou určeny rodičům předčasně narozených dětí a všem jejich blízkým. Prostřednictvím koordinátorek je distribuujeme do všech neonatologických center zdarma. 

·       Podporujeme neonatologická oddělení v celé České republice potřebným vybavením.

·       Pořádáme a účastníme se rodinných, kulturních, sportovních a dalších akcí. Představujeme veřejnosti tematiku předčasného porodu, setkáváme se s rodiči předčasně narozených dětí a se zdravotníky a seznamujeme je s našimi aktivitami.

·       V průběhu listopadu iniciujeme barevné nasvícení významných budov a dominant po celé ČR purpurovou barvou, abychom upoutali pozornost veřejnosti k tématu. Cílem je vždy poděkovat a odměnit zdravotníky za jejich péči, vyzdvihnout výsledky neonatologie v České republice, obecně upozornit na problematiku předčasného porodu, rizikového těhotenství a osvětu příčin a prevence předčasného porodu. 

·       Jsme aktivní na sociálních sítích, předáváme rady a zkušenosti, odkazujeme na relevantní zdroje a informace. Pravidelně sdílíme příběhy rodin po předčasném porodu a tím pomáháme dalším rodičům, kteří se ocitnou v této nelehké situaci uvěřit, že i ten jejich příběh může dobře dopadnout. Pro šíření osvěty sdílíme pravidelně články, které se týkají předčasného porodu, jeho příčin a prevence a neonatologické péče.

·       Aktivně podporujeme odborný výzkum příčin předčasných porodů. 

Nedoklubko je jedním z více než 100 aktivních členů mezinárodní organizace EFCNI (European Fundation for the Care of Newborn Infants), spolupracuje s Českou neonatologickou společností ČLS JEP, s neonatologickou sekcí České asociace sester a s Českou gynekologicko-porodnickou společností ČLS JEP. Nedoklubko spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů, pediatrů a dalších zdravotníků, čímž propojuje svět mezi odborníky a rodiči, kteří by měli v péči o předčasně narozené děti působit jako jeden tým. 

Více o naší práci a projektech najdete na webu nedoklubko.cz.  


Patrons 3

opishop.cz

Partnerem sbírky je e–shop opishop.cz a jeho zákazníci.

ziveboty.cz
Partnerem sbírky je e-shop ziveboty.cz a jeho zákazníci.
Medela

Partnerem sbírky je e-shop medela.cz a jeho zákazníci.

48 donations

373 Kč — Anonymous donor 1 month ago

1 500 Kč — Anonymous donor 2 months ago

“Děkuji za tuto iniciativu. Kéž jako společnost děláme vše pro to aby ti nejmenší drobečková mohli být u svých maminek nejvíce jak je to jen možné 🙏”
777 Kč — Kristýna Hanzlová 2 months ago

500 Kč — Anonymous donor 3 months ago

“Ať nedovaky pomáhají rodičům k vytvoření pevného pouta s jejich malými miminky.”
500 Kč — Jan Karásek 4 months ago

2 222 Kč — Anonymous donor 5 months ago

“Od nedoklubka pro nedoklubka :) Kéž by tohle bylo před 30lety :) Důležitá je ta blízkost rodičů ♥️”
2 112 Kč — Lu 5 months ago

“Moc dobrý nápad a realizace”
1 111 Kč — Libor Jedlička 5 months ago

100 Kč — Anonymous donor 5 months ago

500 Kč — Anonymous donor 5 months ago