Kočkolásky

ČR / Organizer: Lucie Gebouská zc.manzes@GasiuL

0 %

Kočkolásky

Amount raised 145 371 Kč of 221 000 Kč goal
Left -237 days
66 % z původního cíle
The campaign has ended 14. April 2022

Help by sharing

KOČKOLÁSKY CAN MAKE MIRACLES.

THANKS TO YOU.

Cat shelters, associations and rescuers are like brave knights fighting for a better feline world. But the way towards it is very long. I have decided to help and meet up their efforts. By the means of a book. A book about cats and for cats.

It has the magical power to help.

 

HOW TO HELP

This amazing book is going to be a feline thank for your contribution.It will be used for purchase of cat food (both dry and wet food) for cats in 36 selected associations and shelters.

With the amount of CZK 29,180 from this project, we will pay the cost of the book´s print itself.

 

The minimum donation amount to obtain 1 copy of Kočkolásky is 221 CZK. Do not forget to get a confirmation voucher which you will prove yourself with at kockolaskydar@seznam.cz.

This email adress serves to order the book directly and to arrange the way of posting and postage fees.

 

ABOUT BOOK

The book Kočkolásky tells the stories of stray cats rescued from the street who were given a second chance thanks to mindfulness and dedication. Kočkolásky represent a unique volume of authentic stories from Czech cat associations and shelters. It is a glimpse into their daily work. You can read with bated breath 50 narrations of real rescues from beginning to end. The book helps, informs, entertains and educates. It is interwoven with compassion and determination. It leads to reflection.

 

The book Kočkolásky is the message of cats and the voice of shelters.

It is a gift for your kindness.

 

Kočkolásky nadělily útulkům a spolkům krmivo!

29. 05. 2022

Kočkolásky nadělily útulkům a spolkům krmivo! V hodnotě vybrané cílové částky. Udělaly tak ohromně záslužnou věc. Protože právě v letní sezóně je potřeba kvůli koťátkům opravdu hodně krmiva. Krmivo si každý útulek nadiktoval individuálně, protože každý útulek potřebuje nejakutněji jiné krmivo, dle poštu pacientů, koťátek a toho, na co jsou kočičky zvyklé. Jako zakladatelka sbírky jsem velmi ráda, že se to takhle povedlo. Všem dárcům ze srdce děkuji! Byli jste skvělí! Kočičky děkují za plné misky a posílají fotografie z předávky krmiva. :) Lucie Gebouská

228 donations

“Držte se. Děkuji vám za vaší práci.”
777 Kč — Anonymous donor 8 months ago

“Mnoho štěstí všem kočičkám”
320 Kč — Tereza Dubničková 8 months ago

252 Kč — Anonymous donor 8 months ago

373 Kč — Alexandra Keményová 8 months ago

252 Kč — Anonymous donor 8 months ago

“Moc děkuji iniciátorce projektu Lucii Gebouske. Její snaha o zlepšení podmínek pro život koček bez domova je obdivuhodná.”
373 Kč — Romana & Matylda 8 months ago

500 Kč — Anonymous donor 8 months ago

“Holky moje jste skvělé mám vás ráda”
252 Kč — Anonymous donor 8 months ago

373 Kč — Anonymous donor 8 months ago

“Já Waldemara jsem měla štěstí. Chci být doma jedináček a je mi to dopřáno. Moji otroci posílají příspěvek, protože víc udělat nemohou. ”
1 000 Kč — Waldemara 8 months ago