Každý den má velkou cenu - peníze na asistenci pro srdečnou ALSačku Járu

Třebíč / Organizer: Olga Štrejbarová zc.manzes@avorabjerts.anilo

0 %

Každý den má velkou cenu - peníze na asistenci pro srdečnou ALSačku Járu

Amount raised 122 098 Kč of 316 160 Kč goal
Left -816 days
39 % z původního cíle
The campaign has ended 11. September 2021

Help by sharing

"No, jak jsem na tom teď? Z pohledu zdravýho úplně strašně. Z pohledu ostatních alsáků hodně dobře. Průměrná doba přežití je 2-5 let a já začínám šestej a nejsem zombík!"

Tak to je Jára. Přesně tahle odpověď ji vystihuje. Neustále úsměv od ucha k uchu. Přesto jsou chvíle, kdy jí do smíchu není. A bude jich čím dál tím víc.

Momentálně se jí velmi špatně mluví a ví, že bude muset začít "mluvit očima". Musela si proto za poslední úspory pořídit počítač s krytem na vozík, aby zůstala ve spojení s okolím. Tím ale její výdaje rozhodně nekončí.

Náklady na život pro člověka s amyotrofickou laterální sklerózou jsou hodně vysoké. Nebýt Jářiny zajištěné sestry, asi by byly obavy z každého dalšího zhoršení nemoci ještě větší. Stopadesátitisícové náklady na léky z USA platí každý rok ona.

Přestože se o Jarku v potřebných chvílích stará kamarádka, už brzy bude potřebovat k ruce asistenta 24/7. Od státu dosáhne na měsíc necelých dvacet tisíc korun, jenže taková služba vyjde téměř na dvojnásobek. Výtěžek sbírky půjde na doplatek asistenta po dobu jednoho roku a zakoupení baterie do vozíku, která je pro Járu momentálně také nezbytná.

Dole v odkazu můžete vidět videoukázku připravovaného dokumentu Naděje až do konce. Jedna z účinkujících už se premiéry bohužel nedočkala, druhý je odkázaný na plicní ventilátor a třetí je "držák" Jára. Její velkou výhodou a asi nejpevnější životní berlou je její optimismus. Vždy ho měla. A také hodně energie pro to, dělat co jí baví. Nikdy nestála v koutě. A snad i proto, když se den před svými 37. narozeninami od lékařů dozvěděla svou fatální diagnózu, vyjela hned se snowboardem na hory. Sjížděla tam kopce bez pudu sebezáchovy. Pak vyrazila do Thajska. Putovala 15 km pralesem. Jezdila po Bulharsku na kolečkových bruslích a projela se naposledy se svou milovanou "ducatkou", než ji vyměnila za skútr. Dělala všechno, co věděla, že dělá naposledy.

Járu má každý rád. A není divu, protože nezkazí žádnou legraci.

Profesí je kuchařka a vaření je vážně její láska. I dnes, za pomoci kamarádky Haničky, zavařuje marmelády a vymýšlí nové recepty. Její největší láskou je ale její francouzský buldoček, který jí doprovází všude.

Přes veškerý optimismus už však Jára i její nejbližší moc dobře vědí, že se blíží čas, kdy bude zcela odkázaná na pomoc ostatních. Život, který vždycky uměla žít na plno, už zůstane jen v její hlavě. Pomozme Jáře získat asistenta, kterého potřebuje. A ukažme jí, že víme, že každý její den má velkou cenu.

211 donations

4 696 Kč — Nadační fond pomoci 2 years ago

600 Kč — Anonymous donor 2 years ago

400 Kč — Anonymous donor 2 years ago

1 000 Kč — Vašek 2 years ago

“Držim palečky..☺️”
300 Kč — Naďa 2 years ago

212 Kč — Anonymous donor 2 years ago

1 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Držím palce! ”
2 112 Kč — Jaroslav Bureš 2 years ago

1 221 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Ještě spoustu šťastných chvil, optimismu a síly do dalších dnů.”
778 Kč — Anonymous donor 2 years ago

Discover more

Vánoční přání pro nevidomou Violku: Naděje existuje
96 %

Vánoční přání pro nevidomou Violku: Naděje existuje

Merry Christmas for children of single parents
61 %

Merry Christmas for children of single parents

Vánoční sbírka pro toulavé pejsky z Gruzie
183 %

Vánoční sbírka pro toulavé pejsky z Gruzie