Káva, co pomáhá: Podpora mladých lidí z dětských domovů

Ostrava / Organizer: Martina Vrublová zc.manzes@ukmodzefak

{}
0 %

Káva, co pomáhá: Podpora mladých lidí z dětských domovů

Amount raised 1 205 Kč of 200 000 Kč goal
Left 39 days
1 % z původního cíle
The campaign has ended 16. March 2025

Help by sharing

“KAFE Z DOMKU” je projekt, který chce pomoci mladým lidem z dětských domovů na startu jejich života za branami dětského domova.

Chceme poskytnout první zaměstnání v naší edukativní kavárně a být jim průvodci na začátku jejich nové životní etapy.

Projekt bude financován z vlastních výnosů z prodeje kávy a občerstvení "v kamenné kavárně" a pojízdného kávového vozíku na akcích. Dále pak s obecních a krajských dotací, ale to musíme nějakou dobu úspěšně fungovat ve zdejším prostředí, popřípadě sponzorskými dary a partnerstvím na kulturních, společenských a jiných akcích.

Jak sbírka pomůže?

Bohužel nám chybí peníze na start a kvalitní rozjezd projektu. Jsme čtyři ženy, které se nějakým způsobem setkaly s touto problematikou a znevýhodněním těchto mladých lidí ve společnosti. Uvědomujeme si na jak náročnou a citlivou cestu se pouštíme, ale všechny máme buď zkušenosti se sociální či pedagogickou prací v pobytových sociálních zařízeních.

Věříme, že to má smysl a doufáme, že nás rádi podpoříte.

Peníze se sbírky chceme použít na základní vybavení, nájem a provozní financování na první tři měsíce. Pak už musí být podnik provozu schopný ze svých zdrojů financování.

 Naše motto zní:

“Každý musí mít šanci na spokojený a šťastný život”

Hlavní cíle a myšlenky projektu

  • Hlavní myšlenkou je naučit mládež pracovním návykům ještě dříve, než opustí brány dětského domova. Dát jim možnost pracovat v kavárně, umět si vydělat vlastní peníze a následně se s nimi naučit zacházet, ještě dříve, než půjdou do vlastního prvního bydlení či zaměstnání. A je určený také těmto mladým lidem, jako možnost získat první zaměstnání po opuštění dětského domova, aby měli svůj start v běžné společnosti snadnější.
  • Projekt je určený pro mládež z dětských domovů, která má startovací dráhu daleko těžší než vrstevníci z běžných rodin. Velký pokrok se udělalo v oblasti bydlení na půli cesty a podobně, ale je třeba také vzít v úvahu potřebu pracovních návyků nejen v rámci sebeobsluhy a komunity dětských domovů, ale přijít i do pracovního kolektivu mimo takové zařízení do "skutečného světa" a mít třeba při odchodu z dětského domova v pracovním životopise první pracovní zkušenost – obsluha v kavárně apod. ještě před odchodem do světa bez pomoci, kde se musí spoléhat mladý člověk už sám na sebe.
  • Nabídnout také těmto mladým lidem, kteří se nestihnou již do tohoto projektu zapojit první zaměstnání v naší kavárně, kde tyto pracovní návyky získají a zároveň budou mít své první uplatnění na trhu práce.
  • Chceme se inspirovat projektem „Buddy” na Slovensku
  • Ústavní péče nedokáže dát mladým lidem to, co potřebují nejvíce – blízký vztah s dospělým, který by se jim nezištně věnoval. Po odchodu z domova tak často žijí na okraji společnosti, protože jim najednou chybí dospělý zkušený dospělejší přítel, který by jim pomohl se přenést přes prvotní problémy za branami dětského domova. Chceme hledat, vybírat a spojovat dobrovolníky s mládeží z dětských domovů. Dobrovolníci se budou stále vzdělávat a dětem na společných setkáních mají věnovat to nejvzácnější, svůj čas. Postupně tak vzniká zdravý, důvěrný a dlouhodobý vztah. Tento vztah má poskytovat základ pro naplňování individuálních potřeb mladých lidí a oporu při hledání jejich místa ve společnosti.

Co chceme vytvořit?

  • Tvůrčí dílny a workshopy – myšlenkou je využít kreativní setkávání všech věkových skupin, propojení mladých lidí z běžného světa a mladých klientů dětských domovů. V rámci těchto setkání opět navazování sociálních kontaktů, zdravých vztahů a začleňování se do běžné společnosti. Naučit a načerpat nové zkušenosti. Využít svůj kreativní potenciál.
  • Přidanou hodnotou má být také prostor pro menší kulturní projev (literatura, hudební koutek, autorská čtení a pod). Hlavně pro mládež a studenty, jak z běžného života, tak právě z dětského domova. A tím vlastně chceme propojit dva světy mládeže za branami domova a běžnou mládeži a studenty. Mohou se navzájem obohatit a předat si mnohé ze svých životů.
  • Poskytnout mládeži z dětských domovů prostor pro seberealizaci.
  • Podílet se na kulturním a společenském životě města a navázat spolupráci s ostatními kulturními a společenskými organizacemi města.
  • Pořádat besedy, semináře z oblastí zdraví, výchovy, vzdělávání apod.

Děkujeme všem, kteří nás podpoříte! 

Patrons 1

3804

Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 1212020120/5500 s variabilním symbolem 3804. Pro zanechání vzkazu využijte tlačítko DAROVAT, také pro běžný převod, platbu kartou a Apple/ Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko DAROVAT. Více se dočtete v našich Darovacích podmínkách.

4 donations

“QR platby 27.1.-31.1.”
400 Kč — QR platby 5 days ago

373 Kč — Anonymous donor 3 weeks ago

252 Kč — Anonymous donor 3 weeks ago

“Každý nový nápad a projekt je krásný 🥰👍”
180 Kč — Ouddane-art 1 month ago