Giantmountain metropolitain - start the tram-train system; prologue: traction

ROKYTNICE nad Jizerou / Organizer: PříKrM – Přítel Krkonošského metra, z. s. zc.liame@MrK

0 %

Giantmountain metropolitain - start the tram-train system; prologue: traction

Amount raised 19 286 Kč of 1 500 000 Kč goal
Left 35 days
1 % z původního cíle
The campaign has ended 30. June 2024

Help by sharing

Rozjeďme vlakotramvaj je projekt pro zahájení vývoje nového lehkého kolejového vozidla regionální drážní dopravy.


Staňte se spolu s námi průkopníky a vyrobme funkční vzorek testovacího vozu!

Tímto projektem získáme přesvědčivý důkaz pro veřejnost, obce a především politiky, že vlakotramvaj je dynamická, rychle brzdí a hravě se rozjíždí, tím je tak blíže lidem a dokáže je efektivněji dopravit k cíli jejich cesty. V civilizované Evropě jde o zaběhnutý model veřejné dopravy, v České republice však pojem vlakotramvaj zatím naráží na odpor představitelů řídicích orgánů, kteří nad funkčním výhodným řešením pro veřejnost, preferují své vlastní ekonomické zájmy. A tak spolu pojďme začít revoluci v české regionální hromadné dopravě!

Bez Vás to nepůjde

Náš spolek PříKrM - Přítel Krkonošského metra, vybírá částku 1 500 000,- Kč, na pořízení trakčních komponentů a materiálu pro probíhající vývoj nezávislého pohonu, který bude součástí i nového vyvíjeného vozidla vlakotramvaje. Na vývoji pohonu a rozjezdu funkčního vzorku testovací soupravy spolupracujeme s Fakultou dopravní ČVUT v Praze. 


Vybíráme peníze na pohon, který rozjede vlakotramvaj na regionální neelektrifikovené trati.

Hlavním cílem celého projektu je záchrana regionálních tratí v ČR formou lehké kolejové dopravy – tzv. vlakotramvaje s tím, že bychom rádi dílčí výsledky ověřovali na vhodném úseku regionální trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Provoz této lokálky, o kterou už přes 10 let "pečujeme", poté, co se nám v roce 2007 podařilo zvrátit její zánik a likvidaci, bychom tím udrželi a modernizovali. Aby se vlakotramvají mohli vozit cestující, je však třeba nejdříve vše otestovat. Připravujeme proto zřízení tzv. "univerzitní" dráhy, pro ověřování nových technologií a praktickou výuku studentů v dopravních a telematických oborech. 

V čele spolku stojí semilský ideamaker Karel JAKUBŮ, který spolupracuje s Fakultou dopravní ČVUT. Je sólistou souboru Musica Bohemica a podílí se na mnohých kulturních akcích a počinech v západních Krkonoších.

Díky vám zrealizujeme vlakotramvajový systém nejen na této lokálce, ale vyvineme řešení pro řadu dalších tratí po celé České republice a v sousedních zemích V4. Děkujeme všem, kteří nás v našem úsilí podpoří.

Posviťte si s námi na náš výzkum a přispějte na úsporné osvětlení naší tramvaje

16. 01. 2023

Na vlastní nezávislý rozjezd tramvaje se nám zatím vybrat nepodařilo, ale Vaše příspěvky nám pomohou, abychom si na náš výzkum alespoň pořádně posvítili (a to samozřejmě energeticky úsporně), a díky tomu v budoucnu i na jedno nabití dál dojeli. Připravujeme tedy nové energeticky úsporné osvětlení v salonu pro cestující naší výzkumné tramvaje. #smartosvetleni  

Výzkumný motor čeká na své baterie, aby se mohl smysluplně otáčet

28. 08. 2022

Pomozte prosím osiřelému motoru příspěvkem na pořízení trakčních baterií, aby se i motor mohl opět pořádně otáčet, obdobně jako výzkumníci projektu.

Na ČVUT bylo dokončeno ladění motoru, který prostřednictvím generátoru bude vyrábět elektrickou energii pro pohon výzkumné tramvaje a dobíjet její trakční baterie. Soustrojí bylo experimentálně ověřeno a je plně připravené pro zástavbu do výzkumného vozidla v Krkonoších. Čeká tak už jenom na prostředky ze sbírky, za které budou pořízeny elektrické trakční články baterie a na vlastní zástavbu pod novou kabinu řidiče v zadním čele tramvaje.

Přispějte s námi na revoluci v české drážní dopravě. Děkujeme Vám.

20 donations

28 Kč — Anonymous donor 2 years ago

128 Kč — Václav Hrouda 2 years ago

25 Kč — František Jirman 2 years ago

59 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Držím palce, takto rozumný projekt nelze nepodpořit.”
2 112 Kč — Ladislav Pokorný 2 years ago

373 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Korunka ke korunce”
5 Kč — Šimon Káně 2 years ago

1 221 Kč — Jana Marxtová 2 years ago

373 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Držím palce, to dáte!”
1 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago