Darujme ukrajinským vojákům autobus

celá ČR, Brno / Organizer: Michal Kubík, Ing. moc.liamg@zc.ibukim

{}
0 %

Darujme ukrajinským vojákům autobus

Amount raised 0 Kč of 200 000 Kč goal
Left -367 days
0 % z původního cíle
The campaign has ended 20. June 2023

Help by sharing

Nebudu vypisovat, co všechno jsme viděli a jaké otřesné příběhy jsme slyšeli. Všichni to známe z novin a časopisů, přestože – nebo snad právě proto, že na frontě váleční zpravodajové nejsou, skutečnost je asi ještě horší. Nedá se to popsat, musí se to zažít: nuzné podmínky, ve kterých žijí jak uprchlíci z frontových oblastí, tak vojáci, ta beznaděj, to zoufalství a současně silná vůle žít a přežít. Ta odvaha vojáků, s jakou se chystají do bojů, naprosto beze strachu. Ne, není to válka přes klávesnici.

Ukrajina chystá ofenzívu a z Ukrajinské neziskovky Fojta k nám přišla naléhavá prosba o pomoc se zajištěním mikrobusů pro odvoz vojáků na frontu.

S tímto odvozem je neustálý problém, protože vozidla, která se octnou blízko fronty, jsou vystavena tlakovým vlnám z výbuchů těžké munice a zásahům střepin, a samozřejmě nemají dlouhou životnost. Proto jsme se rozhodli poprosit o pomoc veřejnost v Čechách a založit veřejnou sbírku na mikrobus.

Jsme 3 bývalí kolegové. Jeden z nás – Ukrajinec Jurij nás jako bývalé dlouholeté kolegy, poprosil o pomoc pro svou rodinu a krajany. Přestože roky legálně pracoval v Česku a teď už by měl nárok na důchod, nesložil ruce do klína a jezdí s humanitární pomocí do oblastí kolem fronty. Samozřejmě jsme jeho prosbě vyhověli a přivezli mu do Zakarpatského Chustu auto plné konzerv, balené vody a chleba, karimatek a dek. To všechno, včetně nákladů na cestu, jsme financovali ze svých peněz a z peněz od našich rodin, taková soukromá sbírka.

V Chustu jsme se ovšem potkali s dalšími lidmi, jeho kamarády, s vojáky a také s lidmi z Ukrajinské veřejné organizace (obdoba naší neziskovky) Fojta. Tahle organizace pomáhá vnitřně vysídleným, hlavně je ale v kontaktu s armádou a shání pro bojové jednotky vojenské vybavení. A s touto organizací jsme navázali kontakt a snažíme se pomáhat přes ni.

Děkujeme za každý, i sebemenší příspěvek. Pokud vybereme víc peněz, koupíme za ně klukům bojovníkům neprůstřelné vesty, rukavice, čepice, svítilny, čelovky a baterie do nich, karimatky, teplé spodní prádlo a obvazový materiál.