Bigger and more reliable car for Kája, who can't move on his own

Milín / Organizer: Jiří Trnka zc.oak@ivoknrt

{}
0 %

Bigger and more reliable car for Kája, who can't move on his own

Amount raised 128 820 Kč of 400 000 Kč goal
Left -418 days
32 % z původního cíle
The campaign has ended 27. February 2023

Help by sharing

Kája se narodil v květnu 2017, ale jeho příchod na svět zkomplikovala pupeční šňůra omotaná kolem krku a kolem ramínka. Byl osm minut bez kyslíku, byl oživován, intubován a v kritickém stavu odvážen na jednotku intenzivní a resuscitační péče v Praze.

Svůj vstup na tento svět, i přesto že naděje na jeho přežití byly mizivé, si naštěstí vybojoval. Nicméně následky nedostatku kyslíku se projevily poškozením mozku v centru koordinace pohybů. Diagnóza tedy zněla dětská mozková obrna – spasticko-dystonická – s postižením všech 4 údů a s 50 % možností epilepsie. Jeho svaly se tak vyvíjejí jinak než zdravému dítěti, některé jsou příliš stažené jiné naopak ochablé.

Pro pochopení jak těžký pro něho pohyb je, představte si, že naučit se lézt po čtyřech nebo ještě lépe chodit je pro něho tak složité, jako pro zdravého člověka naučit se chodit po rukou. Někdo to zvládne brzy, někdo později, někdo vůbec. Ale bez tvrdého cvičení to nezvládne nikdo.

Navíc se Kájovi v posledních letech bohužel zhoršil stav epilepsie. První záchvat měl v září 2020, pak byl půl roku bez problémů. Na konci března 2021 mu spustila záchvat horečka způsobená nákazou covid-19 a od té doby se bohužel potýkal se záchvaty jednou až dvakrát měsíčně.


V současné době se potýkáme s nemalým problémem s autem. Jedno vozidlo před vánoci odešlo do věčných lovišť a druhé dosluhuje nyní. Právě neprošlo technickou kontrolou a stojíme před otázkou, zda do vozidla s nájezdem 350 000 km ještě investovat několik desítek tisíc korun, nebo už ho nechat zlikvidovat.

Aby se Káji zdravotní stav zlepšoval musí neustále cvičit. Jezdí 2krát týdně na rehabilitace 60 km, 2krát – 3krát týdně na rehabilitace 15 km, v teplých měsících 100 km na hiporehabilitace, 2krát ročně přes 400 km do lázní.

Auto je pro nás naprostou nezbytností a potřebujeme velké (na speciální kočárek, židličku, chodítko a spoustu dalších pomůcek), úsporné a spolehlivé vozidlo (např. Toyota Proace City Verso – long, které aktuálně stojí přes 700 000 Kč). Menší část zvládneme zaplatit, na část přispěje stát, ale na větší část již bohužel finance nezbývají.

70 donations

500 Kč — Anonymous donor 1 year ago

2 000 Kč — Anonymous donor 1 year ago

“Moc zdravím a přeju hodně sil!”
3 000 Kč — Ivana K. 1 year ago

“Hodně štěstí 🍀🍀🍀”
500 Kč — Lenka T. 1 year ago

“Kaji, mame Te radi❤️”
5 000 Kč — Vera a Martin Misincovi 1 year ago

“Není to mnoho, ale ať se daří, Zdeněk, Vendulka a Anežka ”
1 000 Kč — Dařílkovi 1 year ago

“Držte se. 👍👍👍”
777 Kč — Standa s rodinou 1 year ago

1 221 Kč — Roman Nedvídek 1 year ago

1 000 Kč — Anonymous donor 1 year ago

“Ať se daří. ”
2 000 Kč — Klára F. 1 year ago