Auto pro vozíčkáře Martina Zacha

Vrchlabí / Organizer: Martin Zach zc.manzes@nitramhcaz

{}
0 %

Auto pro vozíčkáře Martina Zacha

Amount raised 214 268 Kč of 200 000 Kč goal
Left -760 days
107 % z původního cíle
The campaign has ended 16. March 2022

Help by sharing

Jmenuji se Martin Zach a již 13. rokem jsem upoután na invalidní vozík. Při nevydařeném akrobatickém skoku do vody na lyžích, jsem si po nárazu na dno rybníka zlomil krční obratle. Po úrazu mám ochrnuté dolní končetiny, trup a částečně i horní končetiny.

Měl jsem zůstat plně upoután na lůžko, tzv. ležák, ale naštěstí se prognózy lékařů nenaplnily. Bylo to díky dlouhé a intenzivní rehabilitaci ihned po úrazu, která trvala přes dva roky v různých rehabilitačních ústavech. Tři měsíce spinální jednotka ve FN Motol, šest měsíců v RÚ Kladruby, tři měsíce v VRÚ Slapy, pět týdnů v Centru Paraple a znovu tři měsíce RÚ Kladruby.

Nyní jsem schopný pohybu na mechanickém vozíku a částečné soběstačnosti. To vše díky velkému úsilí a pravidelným ambulantním cvičením i mezi pobyty a velké podpoře mých blízkých. Začátky nebyly vůbec jednoduché.

První měsíce jsem nebyl schopný se ani poškrábat na hlavě, natož se najíst nebo otočit na posteli. Musel jsem se znovu naučit základní věci, jako najíst se, učesat, vyčistit zuby, obléknout se, a to bez pohybu prstů na rukou a s pár svaly, co mi zůstaly na pažích. Naštěstí se díky mé sportovní minulosti začaly svaly rychle zapojovat a sílit, a tak jsem se začal čím dál více osamostatňovat. Nyní dokonce i znovu sportuji a momentálně jsem reprezentant ČR v paraatletice v hodu kuželkou.

Snažím se i pomáhat druhým, kteří se dostali do stejné situace jako jsem byl před 13 lety já. V RÚ Kladruby funguji externě jako instruktor soběstačnosti. Předávám zkušenosti a rady, jak na vozíku fungovat, jaký je na něm život a učím různé přesuny, mobilitu atd. V roce 2013 jsem založil spolek, který momentálně podporuje všechny vozíčkáře, kteří mají zájem o speciální oblečení pro „sedící“. Oblečení vyrábíme a spolek jej i dotuje. Podporuji různé charitativní a dobročinné akce a snažím se o osvětu informací o míšních úrazech. Přednáším na školách a ve firmách a vysvětluji, co takový úraz obnáší a jak se s tím dá vypořádat.

Nyní bych potřeboval Vaši pomoc já. Jedním z nejdůležitějších pomocníků, abych i nadále mohl co nejlépe fungovat, přemisťovat se, rehabilitovat, cvičit, sportovat a pracovat, je pro mě speciálně upravený automobil. Bez něj jsem prakticky nepohyblivý a odsouzený na cizí pomoc a čas.

Jsme již čtyřčlenná rodina a nevejdeme se do nynějšího auta, které jsem kupoval ještě před narozením dětí. Vozík zabere dost místa. Nové auto jsme řádně vybírali a zkoušeli, aby plně vyhovovalo mým potřebám, pohodlně se do něj vešla celá rodina a ulehčilo každodenní přesuny.

Jedná se o automobil značky Ford Galaxy. Prodejce jsme vybírali, podle nejvyšší poskytnuté slevy. Stávající automobil jsem pořizoval s příspěvkem od ÚP na zakoupení automobilu. Dle nařízení ÚP vracím poměrnou část příspěvku na zakoupení i na úpravu.

Na nový vůz zažádám o příspěvek, a pokud vše půjde dobře, k dofinancování celého vozu mi bude chybět 200 000 korun, a proto Vás prosím, abyste mi svým darem pomohli být více a více soběstačný a i nadále pomáhat ostatním.

Patrons 1

Nadační fond ŠKODA AUTO.

Patronem sbírky je Nadační fond ŠKODA AUTO.

123 donations

12 000 Kč — Nadační fond Škoda auto 2 years ago

“A je to tam 😊”
5 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Szerokiej drogi 🚗🚗🚗”
777 Kč — Lukasz 2 years ago

“Hodne stastnych kilometru ”
777 Kč — Lydie 2 years ago

373 Kč — Nina Součková 2 years ago

1 221 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Spoustu stastnych kilometru”
777 Kč — Jana 2 years ago

300 Kč — Radka Cisárová 2 years ago

1 000 Kč — Anonymous donor 2 years ago

“Přejeme spousty dalších kilometrů ☺️.”
5 000 Kč — Holky Ovosanky, kluci Ovosani 2 years ago