Ochrnutý Robert bude dál aktivní díky asistentům

Praha / Organizer: Nadační fond pomoci zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Ochrnutý Robert bude dál aktivní díky asistentům

Amount raised 19 388 Kč of 500 000 Kč goal
Left -257 days
4 % z původního cíle
The campaign has ended 09. June 2023

Help by sharing

Jmenuji se Antonín a před 20 lety mě při trekkingu shodil uvolněný letící kámen o velikosti cca televize. Stalo se to ve výšce 3 000 m v italských Dolomitech.

Padal jsem asi 50 m ze skály na kameny. Byla to velmi nešťastná náhoda.


Čtyři klinické smrti

Když mě vrtulník převezl do nemocnice, následoval otok míchy a 3,5 měsíce v bezvědomí, čtyři klinické smrti. Zhubnul jsem ze 115 kg – na 59 kg. Měl jsem i krvácení do mozku, tudíž jsem byl nesvéprávný. Po operaci krku a odsátí krvácení z mozku mě z Itálie převezli k nám do Vojenské nemocnice.

S diagnózou „doživotně nesvéprávný“ ležící pacient s dýchacím přístrojem, ochrnutý od ramen dolů jsem neměl moc dobré vyhlídky. Ale snažím se v životě nic nevzdávat a po půl roce v nemocnici jsem udělal zkoušky ze svéprávnosti. I když jsem trpěl úplnou ztrátou paměti! Znamenalo to pro mě se vše učit od začátku – číst, psát, počítat, poznávat podle fotografií, budoval jsem si znovu slovní zásobu a učil se pomalu komunikovat se svým okolím.

Kvůli úrazu jsem kromě zdraví přišel taky o vše, co jsem miloval. Především o sport, byl jsem reprezentant ČR v judu, (k tomu jsem dělal box, karate). Byl jsem také instruktor sebeobrany na policejním pohotovostním pluku v pražských Hrdlořezech. 

Přes to všechno se snažím život užívat naplno každý den.

Přišel jsem i o rodinu. Musel jsem jít do magistrátního bytu na Praze 10. Vzhledem k tomu, že pečovatelky jsou dnes opravdu velmi drahé, z invalidního důchodu se opravdu nedají zaplatit. Z toho důvodu se o mě stará maminka. Té je ale dnes 77 let a má již 20 let leukémii. Takže to „pytlíkujeme“, jak se dá. Doma mě máma dává do vozíku nebo do postele pomocí elektrického zvedáku.

Bohužel díky dnešním cenám, které se všude zvyšují, už si nezvládám hradit osobní asistenci ze sociálního příspěvku, natož abych si mohl dovolit jet na dovolenou s dvěma asistenty, které potřebuji. Jsem od krku dolů ochrnutý tudíž jeden asistent mi s přesunem do postele nebo na vozík nezvládne pomoci. Vždycky je potřeba abych měl dva asistenty.

Mám od úrazu velmi špatné průdušky a v zimě mívám zápaly plic, doktor mi doporučil na tyto dýchací problémy jet k moři. Z důchodu a sociálního příspěvku si nezvládnu zaplatit takovýto zdravotní pobyt ani sobě, natož dvěma asistentům. 

Rozhodl jsem se vás poprosit o pomoc už i vzhledem k mámině věku a zdravotnímu stavu. Nerad bych brzy skončil někde v ústavu pro dlouhodobě ležící pacienty. Mám čtyřletého asistenčního pejska, kterého mi v takovém ústavu v žádném případě nedovolí, je to bohužel po mamince moje jediná rodina.

MPSV chce od příštího roku zvednout lidem s postižením hodinovou sazbu asistentů ze 135 Kč na 155 Kč. Což bude znamenat o několik hodin koupání méně, i pomoci na wc, asistence na nákupy... Toto jsou jen základní věci, se kterými asistenti pomáhají. Ale i my lidé s hendikepem chceme žít normální, důstojný život. Váš příspěvek mi tohle umožní, jsem vám moc vděčný za každou podporu.

Poděkování

26. 09. 2023

Dobrý den, chtěl bych moc poděkovat za sponzorský dar který jste mi zaslali do sbírky na pomoc ochrnutému Robertovi. Uhradím si z této sbírky asistenci na dovolené na Moravě kde jsi chci udělat několik výletů. Přeji vám hezký den dobré zdraví a ještě jednou mockrát díky.


Robert Antonín

13 donations

“Držím Vám palce Roberte a předchozí dar nejvyšší co šlo dát jsem také já na základě doporučení kamarádky Vaší ”
252 Kč — Anonym 1 year ago

2 112 Kč — Anonymous donor 1 year ago

“Chápu jaké to je, být závislý na pomoci ostatních. Držte se...”
333 Kč — Anonymous donor 1 year ago