Jaký byl vliv vakcíny proti covid na populaci?

Praha / Organizer: Angelika Bazalová moc.liamg@avolazab.akilegna

{}
0 %

Jaký byl vliv vakcíny proti covid na populaci?

Amount raised 84 583 Kč of 50 000 Kč goal
Left -170 days
169 % z původního cíle
The campaign has ended 31. October 2023

Help by sharing

Máme data! Od čtyř zdravotních pojišťoven jsme získali anonymizovaná řádková data o klientech a jejich očkovacím statusu.

Doteď se to nikomu nepodařilo. Týmy analytiků chtějí z těchto dat vyčíst, zda masivní očkování mRNA vakcínami proti covidu zanechalo v populaci nějaké následky. Nemají se ale čeho chytit. Se svými žádostmi se obraceli na ÚZIS i VZP. Marně.

 Jsme dva nezávislí novináři. Máme svůj vlastní projekt s názvem Mainstream. Rozhodli jsme se, že to tak nenecháme. Jsme přesvědčeni, že veřejnost má na informace právo.

Tušili jsme, že u VZP neuspějeme a nemýlili jsme se. Zkusili jsme proto oslovit všechny zdravotní pojišťovny v ČR. A co se nestalo: čtyři menší pojišťovny nám vyhověly. Máme tedy anonymizovaná řádková data asi dvou milionů lidí roztříděná podle věku, a to i s očkovacím statusem. A přesně to matematici ke své práci potřebují.

Údaje hodláme poskytnout všem, kdo s nimi budou chtít pracovat. Sami jsme zvědaví, co z nich vyplyne. Za zpracování žádostí o informace jsme zatím zaplatili asi 20 tisíc korun. Jde o poměrně velké balíky dat a pojišťovny mají právo si práci svých zaměstnanců nechat zaplatit. Další peníze budeme potřebovat na to, abychom s pomocí právníků získali data i od tří velkých pojišťoven, která je vydat nadále odmítají. Jsme přesvědčeni, že k tomu nemají důvod. Celkem jsme odhadli finanční nároky na 50 tisíc korun.

Chtěli bychom Vás požádat, abyste nám s tímto úkolem finančně vypomohli. Přispějte na data, ať víme na čem jsme! 

Angelika Bazalová a Per Šourek

Děkujeme za podporu

10. 07. 2023

Milí lidé, zatímco nam štědře přispíváte - děkujeme! - první matematik a matematička se zakousli do dat a hned vyskakují další otázky. Rádi bychom proto podali další sadu žádostí, které nám pomohou dostat ze souborů konkretní informace o skutečných efektech očkování a zdravotní politice státu. Zatím jsme žádali data o případných úmrtích, nyní bychom rádi požádali o údaje související s nižší porodností. 

A zároveň jde o víc. Komu patří data shromažďovaná o nás za naše peníze? Jaktože profesor Dušek nedbá ani na verdikt Ústavního soudu a skrývá data před občany i statistiky? Má mít ÚZIS (= stát = Dušek) monopol na výklad zdravotní politiky státu? Právě to nás zajímá jako novináře nejvíc a na tom pracujeme, zatímco matematici chroustají čísla.

Prosíme přispějte na naši společnou - velkou drobnou práci. A uchovávejte si otevřenou mysl! V datech může být cokoli, a co tam je, se s námi dozvíte.

133 donations

252 Kč — Anonymous donor 9 months ago

“Držím palce, ať se daří, je to třeba”
200 Kč — Anonymous donor 9 months ago

“Dobrá práce! Děkuji”
373 Kč — Kateřina Klimšová 9 months ago

“Děkuji ”
777 Kč — M4M 1 year ago

300 Kč — Anonymous donor 1 year ago

777 Kč — Anonymous donor 1 year ago

373 Kč — Anonymous donor 1 year ago

“Díky!”
500 Kč — Anonymous donor 1 year ago

“Díky za vaši práci ! ”
777 Kč — Miroslava 1 year ago

“Díky”
373 Kč — Anonymous donor 1 year ago