Dejme šanci Jirkovi, aby nemusel znovu přežívat na ulici

Praha, Dobřichovice / Organizer: Náruč z.s. zc.curankelops@anah

{}
0 %

Dejme šanci Jirkovi, aby nemusel znovu přežívat na ulici

Amount raised 408 516 Kč of 112 320 Kč goal
Left -1112 days
364 % z původního cíle
The campaign has ended 10. May 2021

Help by sharing

Panu Jirkovi je 42 let a už více než rok je klientem našeho Centra sociální rehabilitace Náruč, z. s. v Dobřichovicích, které pomáhá lidem s psychickými problémy. Jiří se léčí v psychiatrické ambulanci s úzkostnou poruchou, má potíže komunikovat s okolím a často trpí depresemi. Jeho životní příběh je neradostný.

Narodil se předčasně matce alkoholičce, s diagnózou dětská mozková obrna a kvůli naprosté absenci potřebné péče trpí mnoha zdravotními problémy. Už řadu let ho provází úporné bolesti hlavy, které s jeho diagnózou a nedovyvinutou páteří souvisí. Velmi špatně chodí, má postiženou pravou část těla, pravou ruku má spastickou, téměř ji nepoužívá, a navíc trpí poškozením zraku.

Od dětství je plně invalidní bez výhledu na zlepšení zdravotního stavu, pobírá invalidní důchod 3. stupně. Navíc jeho rodinné zázemí bylo naprosto nefunkční. Celé dětství i v rané dospělosti až do smrti rodičů byl soustavně fyzicky i psychicky týraný, což mělo negativní vliv na vývoj jeho osobnosti.

Vlivem posttraumatické stresové poruchy je úzkostný, trpí pocity viny a vlastní neschopnosti. Má tendence izolovat se od lidí, je zcela pasivní, ale kvůli své současné situaci ani nemá možnost změnit svůj způsob života. Má za sebou několik sebevražedných pokusů.

Jeho otec ho několikrát donutil vzít si půjčky u různých nebankovních společností, které nikdo nesplácel. Po smrti otce (matka zemřela dříve) pan Jirka kvůli nevědomosti a strachu, aby nepřišel o bydlení, převzal po otci dědictví, jehož součásti byly i vysoké dluhy. O bydlení v exekuci tím pádem stejně přišel a stal se bezdomovcem, kterému nezůstalo nic než dluhy.

Jiří se tím velmi trápí (dluhy byly mimo jiné důvodem jeho suicidálních pokusů) a snaží se stále narůstající exekuce ze svého nízkého invalidního důchodu splácet.

Rádi bychom mu pomohli s oddlužením, aby mohl začít žít plnohodnotný život, ale kvůli částce, kterou bude muset hradit insolvenčnímu správci měsíčně po dobu tří let, co oddlužení potrvá, už nebude mít prostředky na zaplacení ani toho nejlevnějšího nájemného na sdílené ubytovně.

Proto touto cestou prosíme, pomozte panu Jirkovi, aby si mohl po dobu insolvence zaplatit bydlení na ubytovně a neskončil znovu na ulici mezi bezdomovci.

Pomozme mu společně uvěřit, že všichni lidé kolem něj nemusí jen ubližovat, ale že jsou na světě i ti, kterým není jeho osud lhostejný a chtějí mu pomoci. Dejme mu šanci pokusit se začít žít samostatný a spokojený život.

Děkujeme.

Reportáž

21. 02. 2021

V neděli 14.2. 2021 byla v pořadu 168 hodin na ČT1 odvysílaná o Jirkovi reportáž. Podívejte se: https://www.facebook.com/168hodin/videos/cesta-zp%C3%A1tky/244097730590267/

Děkujeme za podporu.

19. 02. 2021

Děkujeme Vám všem, kteří jste se zapojili do sbírky. Doufáme, že se Jirkovi s Vaší pomocí podaří začít si plnit nejen sny, které jsou pro většinu z nás samozřejmostí, ale prožít i to, o čem se mu ani nezdálo. Mnozí z Vás nám do Náruče telefonují, píší a vyjadřují obdiv a podporu nejen Jirkovi, ale i naší práci. Velice nás to těší, ale i zavazuje. Dovolte nám vyjádřit obdiv i Vám, všem skvělým lidem, kteří nejsou lhostejní k lidskému zoufalství.

Jirka je ze všeho, co se teď kolem něj děje, hodně unavený, nejistý, ale šťastný a odhodlaný svoji příležitost nepromarnit. Držme mu prosím palce.

Čeká nás podání žádosti o zahájení insolvenčního řízení. Jirka bude splácet částku, která mu bude v insolvenci vyměřena, samostatně ze svého invalidního důchodu. Na tom trvá a chce se s tím poprat sám. Penězi ze sbírky mu chceme po dobu insolvence přispívat měsíčně na bydlení tak, jak jsme původně plánovali. Možností, jak využít sumu, která se vybere navíc, je mnoho. Kromě příspěvku na bydlení větší částkou nebo déle, než insolvence potrvá, máme v úmyslu vybavit mu domov základním vybavením. Uvažujeme také o tom, že by Jirka mohl dlouhodobě využívat nějakou formu neurorehabilitace, která není hrazena pojišťovnou, protože jeho zdraví je potřeba řešit prioritně. Pokud by zbylo i na zubaře, bylo by to skvělé. Jirka by si chtěl udělat nějaký zahradnický kurz, což je určitě také výborný nápad.

Jirka Vám všem moc děkuje nejen za pomoc, ale i podporu ve formě krásných, milých a povzbudivých vzkazů. A my v Náruči děkujeme za důvěru.

369 donations

“Bojuj, jsi silný člověk. Přeju mnoho sil.”
200 Kč — Helena Macková 3 years ago

121 Kč — Magdaléna 3 years ago

“Držím všechny palečky ať se mu daří lépe a může žít bez starostí o dluh MV”
2 000 Kč — Anonymous donor 3 years ago

150 Kč — Anonymous donor 3 years ago

“Panu Jirkovi přejeme hodně sil ”
777 Kč — Anonymous donor 3 years ago

925 Kč — Anonymous donor 3 years ago

“Držím palce a přeji hodně zdraví a štěstí”
10 000 Kč — Anonymous donor 3 years ago

“:)”
777 Kč — Fabio Jungmann 3 years ago

“Držíme palce Jirko a posíláme mnoho lásky.”
373 Kč — Magdaléna a Karel 3 years ago

“Držím palce Jirko, ať v budoucnu potkáš co nejmíň zlých lidí ! A obrovský respekt všem co pomáhají ostatním a není jim lhostejné jejich okolí.”
1 000 Kč — Libor 3 years ago

Discover more

Miloš je 15 let upoután na vozík. Přídáme mu na nový!
19 %

Miloš je 15 let upoután na vozík. Přídáme mu na nový!

David bojuje s následky úrazu: podpořme ho!
185 %

David bojuje s následky úrazu: podpořme ho!

Valinka po amputacích všech končetin bojuje dál! Podpořme statečnou dívku!
693 %

Valinka po amputacích všech končetin bojuje dál! Podpořme statečnou dívku!