Aid to Turkey and Syria after the devastating earthquake

Celá ČR / Organizer: Nadační fond pomoci ve spolupráci s ADRA, o.p.s. zc.icomopfn@ofni

{}
0 %

Aid to Turkey and Syria after the devastating earthquake

Amount raised 743 134 Kč of 1 000 000 Kč goal
Left -473 days
74 % z původního cíle
The campaign has ended 08. April 2023

Help by sharing

In the early morning of 2/6/2023, earthquakes of magnitude 7.8 and 7.6 struck Syria and Turkey, killing more than 2,500 people so far. Thousands of other people were injured.

The priority now is to extricate the people buried in the rubble. Rescue teams must contend with heavy rain and snow as they search for survivors in the wreckage. Even under normal conditions, health care is poorly accessible in these locations, and now hospitals are bursting at the seams.

Whole neighborhoods collapsed.

People trying to get out of the quake-hit areas caused traffic jams and complicated the arrival of rescuers. For those who lost their homes, mosques opened as temporary shelters to keep warm in near-freezing temperatures.

The aid will go to the areas affected by this devastating earthquake in cooperation with humanitarian organizations that will deliver the aid safely and efficiently.

Poděkování

08. 03. 2023

Milí dárci, 

ze srdce vám za ADRA ČR děkuji za vaši štědrost a solidaritu během prvního měsíce po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii, kdy statisíce lidí přišly o své domovy a často i o své nejbližší. 

Společně jsme pomohli 32 tisícům lidí, které zemětřesení zasáhlo. 🖤

Naše pomoc v Sýrii 

Díky partnerské kanceláři ADRA Sýrie jsme pomáhali ihned po zemětřesení. Dosud jsme poskytli základní potřeby téměř 23 tisícům lidí. V 300 kolektivních centrech v Latákii, Hamá a Aleppu jsme distribuovali přes 14 tisíc hotových jídel, zhruba 6 000 potravinových balíčků a mnoho hygienických potřeb.  

Sanitární vybavení je nedostatečné a stále hrozí šíření infekčních nemocí. Připravujeme dodávku 8 přenosných sprch do centra v Latákii a dalších 2 tisíc hygienických balíčků. Ve dvou oblastech pracujeme na obnově vodovodní sítě a zajistili jsme dodávku solárních systémů. 

Kolegové z jiných zemí posílí tým ADRA Sýrie a budou se podílet na zajištění dalších aktuálních potřeb i na dlouhodobé pomoci a obnově infrastruktury. 

Z dlouhodobého hlediska je také důležité co nejrychleji umožnit dětem vrátit se do školy. 

„Když zemětřesení přišlo, spali jsme, všechno se třáslo. Začaly padat zdi. Rozbili jsme dveře a stěží jsme se dostali z budovy. Jako první jsme dostali do bezpečí děti. Hned na to se budova zřítila. Pršelo a byla bouřka. Byli jsme bosí. Dva dny jsme bydleli na ulici. Potom jsme přišli sem, do kolektivního centra, dali nám jídlo, léky a oblečení,“ vzpomíná na den, kdy zemětřesení udeřilo, jedna z žen v kolektivním centru v Latákii.

O pomoci v Turecku 

Pomoc v Turecku jsme zajišťovali prostřednictvím 14 tamních organizací ve 12 provinciích, protože v zemi ADRA nemá kancelář. Naše podpora se dostala k více než 9 tisícům lidí. Rozdávali jsme hlavně vodu, jídlo, hygienické potřeby, zimní oblečení i deky.  

Aby mohli lidé žít v důstojnějších podmínkách s větším soukromím, než nabízí kolektivní centra, zprostředkovali jsme také dodávku 400 stanů a 1 000 solárních lamp pro 1 200 lidí v provincii Hatay. 

„Přeživší, kteří přebývají u svých blízkých nebo v kolektivních centrech, žijí v konstantním strachu z dalších otřesů, které se v zasažených oblastech stále objevují. Bezpečněji se proto cítí ve stanech, které jim humanitární organizace poskytují,“ popisuje situaci v Turecku ředitel české Adry Radomír Špinka.

Vážíme si, že jste zde s námi pro druhé, když potřebují pomoci. Děkujeme vám! ♥️

16. den od zemětřesení

23. 02. 2023

Vybralo se díky vám všem již přes 650 000 Kč! Ale jak probíhá pomoc v Turecku a Sýrii po ničivém zemětřesení prostřednictvím sbírky na naší dárcovské platformě znesnáze21? Finance putují přesně tam, kam je nejvíce potřeba, díky ADRA o.p.s.!

„Situace je kritická. V kolektivních centrech lidé žijí v nevyhovujících podmínkách, nemají dostatek toalet, často ani sprchy. Panují vážné obavy ze šíření nemocí,” upozorňuje Zbyněk Wojkowski, vedoucí oddělení zahraničních projektů ADRA ČR. Je proto nutné lidem v první řadě zajistit střechu nad hlavou, hygienické potřeby, teplo, pitnou vodu a jídlo.

Pomoc ADRA v Sýrii probíhala od prvních chvílí, jelikož zde působí od roku 2016. Klíčová byla distribuce vody, jídla, spacáků, dek, hygienických a dalších potřeb. V 19 kolektivních center v Latákii a Aleppu ADRA rozdala dosud lidem přes 12 tisíc hotových jídel a více než 2 000 potravinových balíčků.

„Děkuji vám za pomoc. Nemám nikoho jiného, kdo by mi mohl pomoci, kromě svých dvou dětí. Přišla jsem o manžela a syna,“ říká příjemkyně humanitární pomoci z Latákie při distribuci potravin. Potravinové balíčky do domácností stačí jedné rodině na 5 dní. V Hamá ADRA distribuuje deky, matrace, poskytuje také generátory.

V Turecku se ADRA zaměřuje na provincii Hatay, která patří mezi nejvíce zasažené oblasti. Zhruba 40 % všech zničených budov se nachází právě tam. Pomoc se nyní soustředí na zajištění ohnivzdorných stanů pro 5 000 lidí. Tyto speciální humanitární stany poskytnou rodinám větší soukromí a umožňují lidem uvnitř stanu topit a vařit.

Více se také můžete dočíst přímo na stránkách ADRA https://adra.cz/aktualita/deset-dni-pomoci-po-zemetreseni-v-syrii-a-turecku/

Děkujeme, že vám osudy lidí, které zemětřesení zasáhlo, nejsou lhostejné. Jsme dojatí vaší štědrostí. Vaše znesnáze21 ve spolupráci s ADRA

Patrons 4

Adra

Collection is co-organize with non-profit organization ADRA.

Bosé děti

Partnerem sbírky je e–shop bosedeti.cz a jeho zákazníci.

unicato.sk

Partnerem sbírky je e-shop unicato.sk a jeho zákazníci.

Partnerem sbírky je e-shop https://eshop.nadacelkj.cz a jeho zákazníci.

476 donations

500 Kč — Anonymous donor 1 year ago

8 250 Kč — Evangelická církev metodistická farnost Protivín 1 year ago

1 Kč — Anonymous donor 1 year ago

5 000 Kč — Anna 1 year ago

“převod DMS ze dne 23.2.-28.2.2023”
2 652 Kč — znesnáze21 1 year ago

“převod ze sbírkového účtu ze dne 23.2.-1.3.2023”
7 523 Kč — znesnáze21 1 year ago

373 Kč — Anonymous donor 1 year ago

20 000 Kč — Anonymous donor 1 year ago

400 Kč — Anonymous donor 1 year ago

900 Kč — Anonymous donor 1 year ago