Nový most pro „československý“ Lietavský hrad

Slovensko, Lietava / Zbierku organizuje Združenie na záchranu Lietavského hradu moc.liamg@222avotobohcanaj

{}
0 %

Nový most pro „československý“ Lietavský hrad

Vybraných 28 204 Kč z 1 000 000 Kč
Zostáva 4 dní
3 % z původního cíle
Zbierka bola ukončená 20. máj 2022

Zbierce pomôžete zdieľaním na sociálnych sieťach

Nad Lietavským hradem vlají vždy v den vzniku Československa dvě státní vlajky – slovenská i česká. Tento hrad ze 13. století na severozápadě Slovenska patří od roku 2008 občanskému sdružení, jedné velké československé rodině nadšenců, kteří mají jeden společný cíl – záchranu této vzácné a ohrožené památky.

Sdružení vzniklo už v roce 1999. Přidávali se další a další nadšenci nejen ze Slovenska, ale také z Moravy a Česka. Lásku k historii a této krásné, ale ohrožené zřícenině politický akt rozdělení dvou zemí neovlivnil, jen ji možná trochu komplikoval. Ale jak se říká, život nemá být jednoduchý... Při práci na památce se neustále ukazuje, že dobrovolníci obou národů k sobě mají stále blízko. A do práce na hradě dávají srdce a taková láska nezná hranic. Už roky zde vznikají nová přátelství a v několika případech i smíšené československé rodiny.

Význam Lietavského hradu během pěti staletí postupně vzrůstal. Od jedné obytné věže až po majestátní, a nedobytnou renesanční pevnost. Na vrcholu slávy vypadal areál hradu jako malé městečko s jednadvaceti plnohodnotnými objekty a platil za vojenské a administrativní centrum své oblasti.

Hradní komplex je velmi rozsáhlý a na konci 20. století byly všechny objekty velmi poškozené, vyžadovaly rozsáhlou rekonstrukci. Po dvou desetiletích trpělivé práce jsou téměř všechny hlavní hradní konstrukce obnovené a prozkoumané. Hrad vzkvétá natolik, že je zde možné pořádat prohlídky i řadu kulturních akcí pro veřejnost.

Nyní je před dobrovolníky z Lietavského hradu velká výzva. Její zvládnutí umožní památku ještě více otevřít návštěvníkům. Sdružení chce vybudovat most do horní části hradu, který je nyní pro veřejnost nepřístupný.

Most bude na původním místě a bude splňovat všechny nároky pro památkovou obnovu, rekonstrukce se dočká i padací brána. A především – přechod přes most bude atraktivním zážitkem, s vyhlídkou do nádherné krajiny slovenských hor.

Je pro mě ctí a potěšením, že se mohu přidat k velké československé rodině nadšenců. Lietavský hrad je historický skvost a dědictví, které nám tu zanechali naši předci, pro všechny, které spojuje láska k historii. Za 20 let se z ruiny stal svědek vzájemné pomoci a přátelství, které pojí lidi ze Slovenska, Moravy a Čech. A tato pomoc také dokazuje, jak blízko k sobě stále máme. Neexistuje žádná hranice, pokud jde o naši kulturní minulost a přítomnost v Evropě. Velmi se těším, až v se v šatech projdu po novém mostě do Lietavského hradu,“ říká herečka Emília Vášáryová, která je patronkou sbírky.

Po více než dvaceti letech namáhavé, ale krásné práce bude most „třešničkou na dortu“, který českoslovenští nadšenci svou činností trpělivě upekli.

Budeme si velmi vážit každého daru, kterým naše snažení podpoříte. Velmi rádi všechny dárce platformy znesnáze21 na Lietavě přivítáme. Stane se z ní i váš hrad. Věříme, že vám brzy budeme moct díky vybudovanému mostu předvést hrad v celé jeho kráse, která vás okouzlí stejně jako nás.

Hrad Lietava

19. 02. 2022

Fotografie

Hrad Lietava

19. 02. 2022

Hrad Lietava

Projekt Nový most pro "československý" hrad Lietava

19. 02. 2022

Vizualizace projektu

Patrón zbierky 1

Emília Vášáryová

Patronkou sbírky je slovenská herečka Emília Vášáryová

Zbierku dosiaľ podporili 23 darcov

122 Kč — Anonymní dárce pred mesiacom

529 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

5 000 Kč — Čeněk Pavlík pred 2 mesiacmi

2 537 Kč — Anonymný darca pred 2 mesiacmi

252 Kč — Michaela Nahodilová pred 3 mesiacmi

„Pozdravy spoza kopca“
2 965 Kč — Samuel pred 3 mesiacmi

515 Kč — Anonymný darca pred 3 mesiacmi

252 Kč — Miroslav Dejmal pred 3 mesiacmi

„Držím palce“
292 Kč — Martina Papugová pred 3 mesiacmi

„Nech sa dari.“
244 Kč — Tibor pred 3 mesiacmi

Ďalšie aktuálne zbierky

Při požáru přišli rodiče o dceru. Pomozme jim alespoň opravit dům
52 %

Při požáru přišli rodiče o dceru. Pomozme jim alespoň opravit dům

Lucince s leukémií odlehčí automobil
24 %

Lucince s leukémií odlehčí automobil

Rehabilitace pro smíška Didi
10 %

Rehabilitace pro smíška Didi