ALBÍNI V ZAMBII ČELÍ BRUTÁLNÍM ÚTOKŮM. POMOZME!
ALBÍNI V ZAMBII ČELÍ BRUTÁLNÍM ÚTOKŮM. POMOZME!
Vybráno 75 334 Kč z 200 000 Kč
Zbývá 26 dnů
Sbírka byla ukončena 31. prosince 2024
V Zambii panuje přesvědčení, že dítě s albinismem je důsledkem nevěry a zdrojem rodinného prokletí, což bohužel často vede k vraždám, útokům a tomu, že jsou matka i s dítětem opuštěni otcem i širší rodinou.
Postavení svobodné matky bývá přitom neodvratně spojeno s životem v chudobě a je pro ni velmi těžké tento bludný kruh rozetnout.
Uprostřed noci se ozvalo bušení na dveře. „Otevřete, zambijská policie!“ Vidím čtyři maskované muže. Vtrhli do domu, kde jsem spala se svými dětmi. Namířili na mě zbraně a vyhrožovali „Jestli budeš křičet, zabijeme tě.“ Dva mě odvlekli za dům a drželi pistoli u hlavy. Pak jsem uslyšela strašlivý křik. „Mami, mami, sestřičce usekli ruku…“, vzlykal můj syn a po tvářích mu tekly obrovské slzy. V tu chvíli mně ti dva odhodili na zem a dali se na útěk. Běžela jsem do pokoje a spatřila svou dcerušku v kaluži krve…pahýl tam, kde měla být pravá ruka.
Brutální útok na malou Jemimah se odehrál v červnu 2021 v severní provincii Zambie. Dvouletá holčička přišla o pravou ruku, kterou ji útočníci usekli mačetou.
Případ nebyl doposud zambijskou policií vyšetřen a žádný z útočníků nebyl potrestán. Jamimah žije spolu s dalšími dětmi s albinismem v sirotčinci v hlavním městě Lusace. Ve stejném roce jako ona byli napadeni a zmrzačeni další dva devítiletí chlapci. Jeden přišel o pravou ruku, druhý o prsty.
Tyto příběhy jsou pouze jedněmi z mnoha, se kterým jsme se setkali během našeho výzkumu v roce 2023.
Zambie se od roku 2015 potýká s rostoucím počtem únosů, mrzačení a rituálních vražd albínů, ve většině případů bezbranných dětí. Části jejich těl slouží k výrobě amuletů, které mají jejich majitelům zajistit bohatství, moc či prestiž.
Zatímco tyto vraždy jsou nejčastěji páchány rodinnými příslušníky obětí ještě na území Zambie, části těl jsou pašovány prostřednictvím sítě organizovaného zločinu do sousedních států – Malawi, Tanzanie a Mosambiku.
K největšímu počtu rituálních vražd albínů přitom dochází v příhraniční Východní provincii, nejchudším regionu Zambie. Oběti útoků, pakliže se jim podaří vyváznout, žijí i nadále v permanentním strachu o život, neboť pachatelé nebývají v drtivé většině případů nijak trestně stíháni.
Děti po útoku bývají umístěny do státních sirotčinců, kde sice získají dočasnou ochranu, na druhou stranu jsou ale vytrženy z přirozeného prostředí rodiny, protože musejí přerušit kontakt s rodiči a sourozenci.
Kromě ohrožení bezpečnosti musí lidé s albinismem čelit také obrovským zdravotním rizikům, a to kvůli chybějícím lékům a ochranným prostředkům. Rakovina kůže a očí je nejčastější příčinou jejich předčasných úmrtí. Albíni v Zambii se dožívají v průměru pouhých 40 let, což je o 22 let méně než průměr v ostatních státech.
Většina postižených rodin žije na hranici extrémní chudoby či dokonce pod ní. Nemohou si dovolit zajistit vzdělání pro své děti, protože bezpečí a péče o zdraví musí pochopitelně mít prioritu.
Rodinám chybí prostředky na školní pomůcky, školní uniformy, nebo byť jen dioptrické brýle nezbytné pro čtení a psaní ve škole. Přitom právě vzdělání je vstupenkou do kvalitnější budoucnosti, bez každodenního strachu o přežití.
JAK SBÍRKA POMŮŽE?
Naše sbírka je určená na nákup přímé materiální pomoci ohroženým rodinám s albinismem z Východní provincie Zambie.
Naše pomoc cílí na tři hlavní oblasti:
- Bezpečnost – zajištění ochrany obydlí tzn. bezpečnostní zámky na dveře, mříže do oken a oplocení
- Zdraví – prevence rakoviny kůže a očí tzn. opalovací krémy (faktor 50+), slunečních brýle, pokrývky hlavy
- Podpora vzdělávání tzn. základní školní pomůcky (sešity, psací potřeby, uniformy) a dioptrické brýle.
Nákup a převoz materiální pomoci bude zajištěn organizátorkou sbírky a jeho distribuce proběhne ve spolupráci s lokálním koordinátorem Grace Mwenge z Butterfly Foundation of Zambia. Tato nezisková organizace se dlouhodobě věnuje pomoci rodinám s albinismem ve Východní provincii Zambie.
PROJEKT BORN DIFFERENT
Sbírka je součástí širšího projektu Born different české antropoložky Kateřiny Mildnerové a mozambického fotoreportéra Antonia Cossy, který vznikl pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci. Je založen na tvůrčím propojení umění a vědy, kulturní antropologie a fotografie. Našim cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o bezpráví, diskriminaci a porušování práv lidí s albinismem prostřednictvím přednášek a putovní fotografické výstavy.
Více na www.borndifferent.upol.cz (webové stránky budou spuštěny 17. 5. 2024)
O ORGANIZÁTORECH SBÍRKY
KATEŘINA MILDNEROVÁ
Česká sociální a kulturní antropoložka specializující se na subsaharskou Afriku. Od roku 2015 působí jako výzkumnice a odborná asistentka na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2019 je předsedkyní České asociace afrických studií. Realizovala desítky antropologických terénních výzkumů v Zambii, Beninu a Namibii a přednášela na několika univerzitách v Africe i Evropě. Je autorkou desítek odborných článků a pěti vlastních monografií. Je spoluautorkou úspěšného dokumentárního filmu Černí Češi (2022). V roce 2023 založila neziskovou organizaci Spolek na podporu namibijských Čechů, kde se věnuje pomoci namibijským Čechům žijícím na hranici chudoby v Namibii. V současné době pracuje na projektu Born different. Během výzkumů v Zambii (2023) zorganizovala a distribuovala dvě materiální sbírky (opalovací krémy, pokrývky hlavy a školní pomůcky) díky sponzorskému daru firmy Astrid a Dobrovolnického centra UP.
ANTONIO COSSA
Nezávislý fotoreportér původem z Mosambiku a žijící v Praze se dokumentární fotografii věnuje od roku 2004. Dlouhodobě spolupracuje s institucemi jako jsou British Council či UNICEF, je mezinárodním členem United Photo Press. Má za sebou bohatou profesní dráhu, věnuje se válečným, krizovým a sociálním tématům. Ve své tvorbě se specializuje na válečné konflikty Středního východu a Afriky, uprchlické krizi na řecko[1]turecké hranici, dokumentoval situaci Rohingů v Bangladéši anebo prodemokratické protesty v Hongkongu. Od začátku války na Ukrajině je oficiálně akreditován ukrajinským ministerstvem obrany jako válečný fotoreportér. V posledních letech fotografuje také klimatické uprchlíky (Mosamubik po cyklonu Idai). Jeho poslední projekt se zaměřuje na albíny, kteří přežili rituální útoky v Zambii. Kromě toho je portrétním fotografem, před jeho objektivem stály mnohé významné světové osobnosti jako například Nelson Mandela, Dalajláma, Václav Havel, Jean Reno nebo Johny Depp. Antonio má ve svém portfoliu desítky výstav po celém světě, přednášky a workshopy pro studenty i laickou veřejnost. Je zakladatelem nevládní ogranizace Frontiline Care, jejímž hlavním cílem je podporovat oběti klimatické změny a válečné uprchlíky.
Děkujeme předem všem, kteří se rozhodnou přispět na pomoc lidem s albinismem v Zambii. Vaší pomoci si velmi vážíme!
Partneři sbírky 1
Pro platbu můžete využít také tento QR kód, případně platbu zaslat na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 3062. Pro zanechání vzkazu využijte tlačítko DAROVAT, také pro běžný převod, platbu kartou a Apple/ Google Pay. Pro potvrzení o daru použijte vždy tlačítko DAROVAT. Více se dočtete v našich Darovacích podmínkách.
Sbírku již podpořilo 64 dárců
333 Kč — Anonymní dárce před 5 měsíci
200 Kč — Anonymní dárce před 5 měsíci
„Přejeme,ať pomůžete těmto lidem k důstojnějšímu životu. “
1 000 Kč — Jana s Elenkou před 5 měsíci
500 Kč — Anonymní dárce před 5 měsíci
„Děkuji “
2 000 Kč — Anonymní dárce před 5 měsíci
„Kapka pomoci“
1 000 Kč — Marie Imbrová před 6 měsíci
„What a great project. Thank you Katerina and Tony for spreading awareness about this issue! “
373 Kč — Barbora Walter před 6 měsíci
„QR platby ze dne 3.6.-9.6.2024“
500 Kč — QR platby před 6 měsíci
500 Kč — Anonymní dárce před 6 měsíci
„QR platby 27.5. - 2.6.2024“
1 000 Kč — QR platby před 6 měsíci