100 kroků zpátky do života

Česká republika / Sbírku organizuje Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

{}

100 kroků zpátky do života

0 %

Vybráno 222 179 Kč z 220 000 Kč
Zbývá -978 dnů
Sbírka byla ukončena 17. října 2021

Pomozte sbírce na znesnáze21 sdílením

Ocitnout se na vozíku je těžké. Přijmout svoji situaci a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí není snadné. Co o tom ostatní můžou vědět?

Peer mentoři asociace CZEPA jsou sami na vozíku mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života.

Proto pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit.

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život. Jen je potřeba se nevzdávat a poradit se s odborníky. Výtěžek sbírky jim to umožní.

„Každé setkání para nebo tetraplegika s peerem je nenahraditelným a cenným krokem zpět do života. Tento rok jich chceme zrealizovat alespoň 100. Každý, kdo přispěje do sbírky na podporu tohoto programu, potvrzuje svoji sounáležitost s komunitou, která se nenechala zlomit svým osudem a daří se jí překonávat veškeré překážky,“ říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA.

„Moje vlastní zkušenost říká, že na vozíku je možné se věnovat spoustě sportovních aktivit, práci, zážitkům s přáteli a žít zcela plnohodnotný život. S klientkami si povídáme i o tom, jaké to je zvládnout na vozíku těhotenství, porod a vycházku s miminkem v kočárku. Dokážu poradit také s bezbariérovými úpravami nebo s vyřízením sociálních dávek. Jsem ráda, že novým vozíčkářům můžu ukázat praktické vychytávky a svůj život v jiném světle.“ - Hana Doležalová, 13 let na vozíku po pádu na kole, matka 4letého syna, peer mentorka CZEPA

Kolik lidí se v ČR za rok dostane na vozík?

V České republice dojde každoročně přibližně k 250 případům onemocnění či poranění míchy, jejichž následkem je ochrnutí. 170 osob zůstává na invalidním vozíku trvale a hledají novou cestu k plnohodnotnému a produktivnímu životu.

Kdo jsou peeři?

Naší peeři jsou vozíčkáři a mají osobní zkušenost s tím, jak je komplikované přijmout svoji novou situaci, nepodlehnout jí, radovat se dál ze života, pracovat a být součástí produktivní části populace. Našim klientům tedy mohou opravdu pomoci, protože jsou „na stejné lodi“.

Poskytuje peer mentoring pouze osobní setkání?

Peer mentoring zahrnuje také konzultace po telefonu nebo prostřednictvím elektronické komunikace. Osobní návštěvy mentorů u klientů jsou ale tím nejúčinnějším způsobem podpory. Tato část programu má nejvýraznější pozitivní dopad na psychiku, emoce a postoj klientů k jejich situaci.

Proč vyhlašujeme sbírku?

Jsme přesvědčeni, že tento program má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos. Rozhodli jsme se proto vyhlásit sbírku, jejímž prostřednictvím může veřejnost, instituce nebo firma tato konkrétní setkání podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021.

Dokument ČT

Házenkář Tomáš Petržala ve videu

26. 07. 2021

Na video s brankářskou jedničkou HC Dukla Praha Tomáše Petržalou se můžete podívat ZDE.

Michal Jančařík je patronem peer mentorů CZEPA

14. 06. 2021

Moderátor Michal Jančařík se pohybuje čtvrtým rokem na vozíku. Sám dobře ví, jak je těžké se s nepříznivou situací vyrovnat, a proto se stal patronem projektu peer mentoring České asociace paraplegiků - CZEPA. Sám službu využívá a je nesmírně rád, že v krizových situacích mu pomáhá zkušený vozíčkář. O jeho spokojenosti se službou se můžete přesvědčit ve videu ZDE.Partneři sbírky 1

Gebrüder Weiss spol. s r.o.

Partnerem sbírky je společnost Gebrüder Weiss - transport a logistika, který násobí příspěvky zlatým řezem.

Sbírku již podpořilo 64 dárců

Sbírku již podpořil Gebrüder Weiss spol. s r.o. částkou 40 000 Kč.

Gebrüder Weiss spol. s r.o. každý příspěvek navyšuje poměrem zlatého řezu, až do celkové hodnoty podpory 40 000 Kč.

80 000 Kč — Knowlimits Group, a.s. před 3 lety

121 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Dar je společnou sbírkou zaměstnanců i společnosti. Přejeme ať pomůže.“
15 000 Kč — Hondl Global Services, a.s. před 3 lety

„Držím palce :-)“
1 000 Kč — Helena před 3 lety

„Díky, že dáváte naději!“
700 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Přejeme mnoho radosti a ať se sbírka podaří. “
5 000 Kč — Jiri Novotny, OFFICEO.cz před 3 lety

20 000 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

„Přejeme Vám, aby vaše podpora byla dostupná všem, kteří to potřebují. “
500 Kč — Helča a Aziz před 3 lety

1 500 Kč — Anonymní dárce před 3 lety

778 Kč — Anonymní dárce před 3 lety